Înmatriculări AUDI în județul Vâlcea, aprilie 2023

Noi8-20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare36-28,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări66

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri33

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 8 noinov 24: 43 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 77 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 61 rulate, prima înmatriculareapr 25: 10 noiapr 25: 79 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 62 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 51 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 59 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 41 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 55 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 61 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 44 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 noidec 25: 53 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 59 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 44 rulate, prima înmatriculareapr 26: 17 noiapr 26: 55 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 32 rulate, prima înmatriculareiun 26: 8 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 48 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 42 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 40 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 40 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24843
dec 24366
ian 25052
feb 25977
mar 25461
apr 251079
mai 25262
iun 25151
iul 25559
aug 25141
sep 25555
oct 25661
nov 251544
dec 251353
ian 261850
feb 262659
mar 261944
apr 261755
mai 262132
iun 26846
iul 26248
aug 26442
sep 263140
oct 261840

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012345< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2023: 5 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200502
200603
200704
200802
200902
201001
201103
201201
201301
201402
201501
201603
201700
201805
201903
202002
202100
202230
202350

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
A41022,7%
A6818,2%
A5613,6%
Q5613,6%
A349,1%
A724,5%
Q324,5%
Q824,5%
A112,3%
Model necompletat12,3%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
Q712,3%
RS612,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)1636,4%
SUV1125,0%
Mari și de lux (E)1022,7%
Compacte (C)49,1%
Neclasificate12,3%
Mici (B)12,3%
Sport12,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3681,8%
Noi818,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2761,4%
Hibrid1329,5%
Benzină49,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3068,2%
Companie1431,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1738,6%
Berlină cu hayon1636,4%
Berlină920,5%
Cupeu24,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1125,0%
110-149 kW1738,6%
150-219 kW1534,1%
220 kW și peste12,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12,3%
1400-1599 cmc24,5%
1600-1999 cmc3068,2%
2000-2999 cmc1022,7%
3000 cmc și peste12,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2472,7%
Export927,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.