Înmatriculări AUDI în județul Timiș, ianuarie 2022

Noi4+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare115+9,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 3 noinov 24: 110 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 noidec 24: 83 rulate, prima înmatriculareian 25: 8 noiian 25: 83 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 138 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 132 rulate, prima înmatriculareapr 25: 17 noiapr 25: 149 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 noimai 25: 120 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 133 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 143 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 84 rulate, prima înmatricularesep 25: 5 noisep 25: 108 rulate, prima înmatriculareoct 25: 6 noioct 25: 135 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 98 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 noidec 25: 100 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 75 rulate, prima înmatricularefeb 26: 113 rulate, prima înmatricularemar 26: 7 noimar 26: 102 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 96 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 94 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 112 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 90 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 103 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243110
dec 24883
ian 25883
feb 256138
mar 254132
apr 2517149
mai 259120
iun 251133
iul 2510143
aug 25584
sep 255108
oct 256135
nov 25698
dec 254100
ian 26875
feb 260113
mar 267102
apr 26496
mai 26394
iun 264112
iul 263124
aug 26286
sep 26390
oct 262103

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199801
199901
200000
200104
200203
200303
200406
200505
200608
200708
200807
200907
2010011
201105
201206
201309
201409
201502
201604
201704
201808
201903
202000
202140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
A45344,5%
A62218,5%
A31411,8%
A5108,4%
Q5108,4%
Q354,2%
Q821,7%
A210,8%
A810,8%
Q210,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6352,9%
Mari și de lux (E)2319,3%
SUV1815,1%
Compacte (C)1411,8%
Mici (B)10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11596,6%
Noi43,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9781,5%
Benzină1613,4%
Hibrid65,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11395,0%
Companie65,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6857,1%
Berlină2823,5%
Berlină cu hayon2319,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW43,4%
75-109 kW6151,3%
110-149 kW4033,6%
150-219 kW1310,9%
220 kW și peste10,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,7%
1000-1399 cmc21,7%
1400-1599 cmc54,2%
1600-1999 cmc9781,5%
2000-2999 cmc1310,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export685,7%
Dezmembrare114,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.