Înmatriculări AUDI în județul Mureș, iulie 2025

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare156+38,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări190+7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 133 rulate, prima înmatricularedec 24: 99 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 120 rulate, prima înmatricularefeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 153 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 133 rulate, prima înmatricularemai 25: 138 rulate, prima înmatriculareiun 25: 127 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 156 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 122 rulate, prima înmatricularesep 25: 131 rulate, prima înmatriculareoct 25: 115 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 135 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 105 rulate, prima înmatriculareian 26: 129 rulate, prima înmatricularefeb 26: 138 rulate, prima înmatricularemar 26: 142 rulate, prima înmatriculareapr 26: 108 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 86 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 129 rulate, prima înmatriculareoct 26: 105 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240133
dec 24099
ian 252120
feb 250115
mar 250153
apr 251133
mai 250138
iun 250127
iul 251156
aug 251122
sep 250131
oct 250115
nov 252135
dec 251105
ian 260129
feb 260138
mar 260142
apr 260108
mai 260108
iun 260128
iul 260135
aug 26186
sep 261129
oct 260105

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200203
200302
200404
200506
2006012
200709
200805
200908
2010014
201109
2012010
2013017
201409
201506
2016011
201707
201805
201903
202005
202104
202202
202302
202400
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
A47145,2%
A62515,9%
A31811,5%
Q51811,5%
Q374,5%
A542,5%
A131,9%
Q231,9%
A721,3%
E-TRON10,6%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KABRIOLET10,6%
Model necompletat10,6%
RS710,6%
SQ510,6%
TT10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)7547,8%
SUV3019,1%
Mari și de lux (E)2717,2%
Compacte (C)1811,5%
Mici (B)31,9%
Neclasificate21,3%
Sport21,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15699,4%
Noi10,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12479,0%
Benzină1811,5%
Hibrid148,9%
Electric10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14793,6%
Companie106,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10667,5%
Berlină2717,2%
Berlină cu hayon1912,1%
Cupeu31,9%
Cabriolet21,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,6%
75-109 kW6843,3%
110-149 kW6541,4%
150-219 kW1610,2%
220 kW și peste63,8%
Necompletat10,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,6%
1000-1399 cmc63,8%
1400-1599 cmc106,4%
1600-1999 cmc12378,3%
2000-2999 cmc159,6%
3000 cmc și peste10,6%
Necompletat10,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1381,2%
Export318,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.