Înmatriculări AUDI în județul Argeș, martie 2025

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare80+8,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări136+2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 59 rulate, prima înmatricularedec 24: 76 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 60 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 77 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 80 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 73 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 82 rulate, prima înmatriculareiun 25: 15 noiiun 25: 55 rulate, prima înmatriculareiul 25: 15 noiiul 25: 84 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 noiaug 25: 43 rulate, prima înmatricularesep 25: 26 noisep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 noioct 25: 65 rulate, prima înmatricularenov 25: 30 noinov 25: 83 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 64 rulate, prima înmatriculareian 26: 19 noiian 26: 54 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 53 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 63 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 67 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 noimai 26: 49 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 noiiun 26: 55 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 44 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 62 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 54 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241359
dec 24076
ian 251160
feb 25977
mar 25180
apr 251873
mai 25382
iun 251555
iul 251584
aug 251443
sep 252670
oct 252665
nov 253083
dec 252264
ian 261954
feb 26353
mar 26563
apr 26167
mai 261549
iun 261355
iul 26244
aug 26262
sep 26051
oct 26154

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200101
200201
200300
200400
200500
200603
200704
200802
200907
201006
201108
201206
201303
2014010
201504
201604
201701
201802
201903
202006
202106
202202
202300
202400
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
A42227,2%
A51619,8%
A61316,0%
A389,9%
Q589,9%
Q333,7%
A722,5%
A822,5%
Q722,5%
Q822,5%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
E-TRON GT11,2%
SQ511,2%
TT11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)3846,9%
Mari și de lux (E)1721,0%
SUV1619,8%
Compacte (C)89,9%
Sport22,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8098,8%
Noi11,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6074,1%
Hibrid1113,6%
Benzină911,1%
Electric11,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7390,1%
Companie89,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3846,9%
Berlină cu hayon2328,4%
Berlină1822,2%
Cabriolet11,2%
Cupeu11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11,2%
75-109 kW1923,5%
110-149 kW3948,1%
150-219 kW1923,5%
220 kW și peste22,5%
Necompletat11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,2%
1400-1599 cmc33,7%
1600-1999 cmc6074,1%
2000-2999 cmc1619,8%
Necompletat11,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export880,0%
Dezmembrare220,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.