Înmatriculări AUDI A4 în județul Alba, aprilie 2025

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare38-13,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 39 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 rulate, prima înmatricularefeb 25: 45 rulate, prima înmatricularemar 25: 37 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 rulate, prima înmatriculareiun 25: 34 rulate, prima înmatriculareiul 25: 61 rulate, prima înmatriculareaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 42 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 rulate, prima înmatricularenov 25: 28 rulate, prima înmatricularedec 25: 38 rulate, prima înmatriculareian 26: 30 rulate, prima înmatricularefeb 26: 30 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 rulate, prima înmatriculareapr 26: 30 rulate, prima înmatricularemai 26: 25 rulate, prima înmatriculareiun 26: 25 rulate, prima înmatriculareiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24039
dec 24045
ian 25044
feb 25045
mar 25037
apr 25038
mai 25034
iun 25034
iul 25061
aug 25037
sep 25042
oct 25044
nov 25028
dec 25038
ian 26030
feb 26030
mar 26039
apr 26030
mai 26025
iun 26025
iul 26037
aug 26034
sep 26036
oct 26039

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200302
200405
200500
200600
200702
200801
200904
201004
201102
201203
201303
201403
201501
201603
201701
201800
201902
202000
202101

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)38100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3489,5%
Benzină25,3%
Hibrid25,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3386,8%
Berlină513,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12,6%
75-109 kW1642,1%
110-149 kW1847,4%
150-219 kW37,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc3592,1%
2000-2999 cmc37,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare250,0%
Export250,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.