Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV compacte, 2021 - 2025
49.730 de mașini vândute într-un an · 51 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA DUSTER 2021 - 2025 | 23,0% | -0,9 puncte | 1.5 motorină 114 CP 42% | ușor |
| 2 | BMW X3 2021 - 2025 | 4,9% | +0,1 puncte | 2.0 hibrid 184 CP 39% | ușor |
| 3 | TOYOTA RAV4 2021 - 2025 | 4,9% | -1,1 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 84% | ușor |
| 4 | HYUNDAI TUCSON 2021 - 2025 | 4,8% | +0,9 puncte | 1.6 hibrid 179 CP 66% | ușor |
| 5 | TOYOTA C-HR 2021 - 2025 | 4,5% | -0,1 puncte | 1.8 hibrid 98 CP 64% | ușor |
| 6 | KIA SPORTAGE 2021 - 2025 | 4,0% | +0,6 puncte | 1.6 hibrid 179 CP 25% | ușor |
| 7 | FORD KUGA 2021 - 2025 | 3,6% | +0,1 puncte | 2.5 hibrid 152 CP 57% | ușor |
| 8 | VOLKSWAGEN TIGUAN 2021 - 2025 | 3,6% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 41% | ușor |
| 9 | BMW X1 2021 - 2025 | 2,9% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 28% | ușor |
| 10 | RENAULT ARKANA 2021 - 2024 | 2,8% | +1,1 puncte | 1.6 hibrid 94 CP 100% | ușor |
| 11 | NISSAN QASHQAI 2021 - 2025 | 2,6% | +0,5 puncte | 1.3 benzină 158 CP 46% | ușor |
| 12 | RENAULT KADJAR 2021 - 2022 | 2,3% | +0,1 puncte | 1.3 benzină 140 CP 100% | ușor |
| 13 | AUDI Q5 2021 - 2025 | 2,1% | +0,3 puncte | 2.0 hibrid 204 CP 58% | ușor |
| 14 | PEUGEOT 2008 2021 - 2025 | 2,1% | -0,8 puncte | 1.2 benzină 131 CP 55% | ușor |
| 15 | CUPRA FORMENTOR 2021 - 2025 | 2,0% | 0,0 puncte | 1.4 hibrid 150 CP 25% | ușor |
| 16 | VOLVO XC40 2021 - 2025 | 1,7% | +0,1 puncte | 1.5 hibrid 179 CP 30% | ușor |
| 17 | MERCEDES-BENZ GLA 2021 - 2025 | 1,6% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 150 CP 25% | ușor |
| 18 | SKODA KAROQ 2021 - 2025 | 1,6% | -0,2 puncte | 1.5 benzină 150 CP 54% | mediu |
| 19 | MERCEDES-BENZ GLB 2021 - 2025 | 1,5% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 150 CP 44% | mediu |
| 20 | AUDI Q3 2021 - 2025 | 1,4% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 27% | mediu |
| 21 | DS DS7 2021 - 2023 | 1,4% | +0,1 puncte | 1.6 hibrid 200 CP 79% | mediu |
| 22 | LEXUS NX 2021 - 2025 | 1,2% | -0,8 puncte | 2.5 hibrid 155 CP 60% | mediu |
| 23 | BMW X2 2021 - 2025 | 1,2% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 32% | mediu |
| 24 | MAZDA CX-30 2021 - 2025 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 186 CP 45% | mediu |
| 25 | MAZDA CX-5 2021 - 2025 | 1,1% | -0,3 puncte | 2.0 benzină 165 CP 44% | mediu |
| 26 | RENAULT KOLEOS 2021 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 177 CP 99% | mediu |
| 27 | FORD ECOSPORT 2021 - 2022 | 1,0% | -0,6 puncte | 1.0 benzină 125 CP 88% | mediu |
| 28 | CITROEN C5 AIRCROSS 2021 - 2023 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.6 hibrid 181 CP 42% | mediu |
| 29 | KIA XCEED 2021 - 2025 | 0,9% | -0,2 puncte | 1.6 hibrid 105 CP 49% | mediu |
| 30 | SSANGYONG KORANDO 2021 - 2025 | 0,9% | +0,4 puncte | 1.5 benzină 163 CP 94% | mediu |
| 31 | MG ZS 2021 - 2025 | 0,8% | +0,1 puncte | 1.5 hibrid 102 CP 27% | mediu |
| 32 | RENAULT AUSTRAL 2023 - 2025 | 0,7% | +0,3 puncte | 1.3 hibrid 158 CP 61% | mediu |
| 33 | LEXUS UX 2021 - 2023 | 0,7% | -0,3 puncte | 2.0 hibrid 152 CP 97% | mediu |
| 34 | KIA NIRO 2021 - 2025 | 0,7% | +0,2 puncte | 1.6 hibrid 105 CP 43% | mediu |
| 35 | OPEL GRANDLAND 2021 - 2023 | 0,6% | -0,2 puncte | 1.2 benzină 131 CP 74% | greu |
| 36 | HONDA CR-V 2021 - 2025 | 0,5% | -0,2 puncte | 2.0 hibrid 145 CP 59% | greu |
| 37 | VOLKSWAGEN ID 4 2021 - 2025 | 0,5% | -0,5 puncte | greu | |
| 38 | MERCEDES-BENZ EQA 2021 - 2025 | 0,5% | +0,2 puncte | greu | |
| 39 | JEEP COMPASS 2021 - 2024 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.3 hibrid 179 CP 56% | greu |
| 40 | MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 2021 - 2023 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.4 hibrid 98 CP 100% | greu |
| 41 | NISSAN X-TRAIL 2022 - 2025 | 0,4% | +0,2 puncte | 1.5 hibrid 158 CP 83% | greu |
| 42 | SEAT ATECA 2021 - 2025 | 0,4% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 45% | greu |
| 43 | SKODA ENYAQ 2021 - 2023 | 0,3% | +0,1 puncte | greu | |
| 44 | DACIA BIGSTER 2025 | 0,3% | +0,2 puncte | 1.8 hibrid 109 CP 71% | greu |
| 45 | MG EHS 2021 - 2022 | 0,3% | -0,3 puncte | 1.5 hibrid 162 CP 100% | greu |
| 46 | LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 2021 - 2024 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 52% | greu |
| 47 | HONDA HR-V 2021 - 2025 | 0,2% | -0,1 puncte | 1.5 hibrid 107 CP 100% | greu |
| 48 | HYUNDAI IONIQ5 2021 - 2023 | 0,2% | 0,0 puncte | greu | |
| 49 | MAZDA MX-30 2021 - 2022 | 0,2% | -0,1 puncte | 1.7 hibrid 75 CP 6% | greu |
| 50 | CUPRA TERRAMAR 2024 - 2025 | 0,2% | +0,2 puncte | 1.5 hibrid 150 CP 47% | greu |
| 50 | FORD EXPLORER 2021 - 2025 | 0,2% | +0,1 puncte | 3.0 hibrid 363 CP 36% | greu |
| alte 42 de modele sub 100 de mașini (1.254 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.