Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mici, 2020 - 2024
10.170 de mașini vândute într-un an · 20 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HYUNDAI KONA 2020 - 2024 | 15,8% | +1,8 puncte | 1.0 benzină 120 CP 28% | ușor |
| 2 | FORD PUMA 2020 - 2024 | 12,4% | 0,0 puncte | 1.0 hibrid 124 CP 71% | ușor |
| 3 | RENAULT CAPTUR 2020 - 2024 | 10,3% | +1,9 puncte | 1.3 hibrid 140 CP 48% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN T-ROC 2020 - 2024 | 7,5% | -2,1 puncte | 1.5 benzină 150 CP 36% | ușor |
| 5 | SKODA KAMIQ 2020 - 2024 | 6,8% | -1,6 puncte | 1.0 benzină 110 CP 35% | ușor |
| 6 | VOLKSWAGEN T-CROSS 2021 - 2024 | 5,5% | -0,9 puncte | 1.0 benzină 110 CP 40% | ușor |
| 7 | SUZUKI VITARA 2021 - 2024 | 5,4% | +0,8 puncte | 1.4 hibrid 129 CP 88% | ușor |
| 8 | TOYOTA YARIS CROSS 2021 - 2024 | 5,1% | +1,4 puncte | 1.5 hibrid 92 CP 95% | mediu |
| 9 | VOLKSWAGEN TAIGO 2022 - 2024 | 4,8% | +1,0 puncte | 1.0 benzină 110 CP 35% | mediu |
| 10 | OPEL MOKKA 2021 - 2024 | 2,6% | +0,7 puncte | 1.2 benzină 131 CP 73% | mediu |
| 11 | SEAT ARONA 2020 - 2024 | 2,5% | -0,5 puncte | 1.0 benzină 110 CP 45% | mediu |
| 12 | OPEL CROSSLAND 2020 - 2023 | 2,5% | -1,0 puncte | 1.2 benzină 131 CP 39% | mediu |
| 13 | MINI COUNTRYMAN 2020 - 2023 | 2,4% | -0,7 puncte | 1.5 hibrid 136 CP 18% | mediu |
| 14 | CITROEN C3 AIRCROSS 2021 - 2022 | 2,1% | -0,5 puncte | 1.2 benzină 110 CP 75% | greu |
| 15 | SSANGYONG TIVOLI 2021 - 2024 | 2,0% | +0,9 puncte | 1.5 benzină 163 CP 100% | greu |
| 16 | NISSAN JUKE 2020 - 2024 | 1,8% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 114 CP 71% | greu |
| 17 | AUDI Q2 2020 - 2024 | 1,6% | -0,4 puncte | 1.5 benzină 150 CP 52% | greu |
| 18 | JEEP RENEGADE 2020 - 2022 | 1,6% | -0,8 puncte | 1.0 benzină 120 CP 30% | greu |
| 19 | HYUNDAI BAYON 2021 - 2024 | 1,4% | +0,2 puncte | 1.0 hibrid 99 CP 47% | greu |
| 20 | KIA STONIC 2021 - 2024 | 1,3% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 38% | greu |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (460 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.