Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

SUV mari, 2020 - 2024 31.653 de mașini vândute într-un an · 40 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1MERCEDES-BENZ GLC 2020 - 202411,1%-1,4 puncte2.0 hibrid 204 CP 16%ușor
2MERCEDES-BENZ GLE 2020 - 202410,9%+0,2 puncte1.9 hibrid 194 CP 20%ușor
3BMW X5 2020 - 202410,6%+0,7 puncte3.0 hibrid 286 CP 26%ușor
4SKODA KODIAQ 2020 - 20248,6%-0,2 puncte2.0 motorină 150 CP 42%ușor
5BMW X6 2020 - 20246,0%+0,5 puncte3.0 hibrid 286 CP 37%ușor
6VOLVO XC60 2020 - 20245,9%-1,2 puncte2.0 hibrid 197 CP 39%ușor
7VOLKSWAGEN TOUAREG 2020 - 20244,5%-0,5 puncte3.0 motorină 286 CP 59%ușor
8PORSCHE CAYENNE 2020 - 20244,0%-0,2 puncte3.0 benzină 340 CP 31%ușor
9BMW X4 2020 - 20243,3%0,0 puncte2.0 hibrid 190 CP 33%ușor
10TESLA MODEL Y 2022 - 20242,8%+1,5 puncteușor
11VOLVO XC90 2020 - 20242,7%-0,6 puncte2.0 hibrid 235 CP 39%ușor
12AUDI Q8 2020 - 20242,6%-0,3 puncte3.0 hibrid 286 CP 62%ușor
13MITSUBISHI OUTLANDER 2020 - 20241,6%-0,1 puncte2.0 hibrid 121 CP 92%ușor
14HYUNDAI SANTA FE 2020 - 20241,4%+0,2 puncte1.6 hibrid 179 CP 50%mediu
15MERCEDES-BENZ CLASA G 2021 - 20241,4%+0,1 puncte4.0 benzină 585 CP 34%mediu
16LEXUS RX 2020 - 20241,3%-0,2 puncte3.5 hibrid 262 CP 44%mediu
17AUDI Q7 2020 - 20241,3%-0,2 puncte3.0 hibrid 286 CP 53%mediu
18BMW X7 2020 - 20241,2%+0,1 puncte3.0 hibrid 340 CP 42%mediu
19PORSCHE MACAN 2020 - 20241,2%+0,2 puncte2.0 benzină 245 CP 23%mediu
20MERCEDES-BENZ GLS 2020 - 20241,1%0,0 puncte2.9 motorină 330 CP 35%mediu
21LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 20240,8%+0,1 puncte3.0 hibrid 400 CP 29%mediu
21LAND ROVER RANGE ROVER VELAR 2021 - 20230,8%+0,1 puncte2.0 hibrid 204 CP 23%mediu
23AUDI E-TRON 2020 - 20220,8%+0,1 puncteelectric 258 CP 9%mediu
24TOYOTA LAND CRUISER 2020 - 20240,8%-0,3 puncte2.8 motorină 204 CP 79%mediu
25SEAT TARRACO 2020 - 20220,7%-0,1 puncte2.0 motorină 150 CP 42%mediu
26ALFA ROMEO STELVIO 2020 - 20230,7%-0,1 puncte2.0 benzină 280 CP 57%mediu
27MAZDA CX-60 2022 - 20240,7%+0,1 puncte2.5 hibrid 192 CP 94%mediu
28LAND ROVER RANGE ROVER 2022 - 20240,6%0,0 puncte3.0 hibrid 400 CP 30%greu
29MG HS 2023 - 20240,6%+0,4 puncte1.5 benzină 170 CP 68%greu
30JEEP WRANGLER 2020 - 20240,6%0,0 puncte2.0 benzină 272 CP 61%greu
31LAND ROVER DEFENDER 2021 - 20240,6%0,0 puncte3.0 hibrid 249 CP 30%greu
32BMW XM 2023 - 20240,5%+0,1 puncte3.0 hibrid 313 CP 49%greu
33TOYOTA HIGHLANDER 2021 - 20240,5%+0,1 puncte2.5 hibrid 190 CP 100%greu
34KIA SORENTO 2021 - 20240,5%+0,1 puncte1.6 hibrid 179 CP 47%greu
35MERCEDES-BENZ EQE 0,5%0,0 punctegreu
36FORD MUSTANG MACH-E 2021 - 20230,4%+0,1 punctegreu
37BMW IX 2021 - 20240,4%+0,1 punctegreu
38JAGUAR F-PACE 20200,4%0,0 puncte2.0 benzină 250 CP 34%greu
39SSANGYONG REXTON 2022 - 20240,4%+0,1 puncte2.2 motorină 201 CP 100%greu
40MERCEDES-BENZ EQC 2020 - 20220,3%0,0 punctegreu
alte 35 de modele sub 100 de mașini (1.478 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.