Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mici, 2019 - 2023
10.944 de mașini vândute într-un an · 21 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HYUNDAI KONA 2019 - 2023 | 14,5% | +1,3 puncte | 1.0 benzină 120 CP 28% | ușor |
| 2 | RENAULT CAPTUR 2019 - 2023 | 12,6% | +2,1 puncte | 1.3 hibrid 140 CP 37% | ușor |
| 3 | FORD PUMA 2020 - 2023 | 11,4% | +0,6 puncte | 1.0 hibrid 124 CP 72% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN T-ROC 2019 - 2023 | 8,4% | -1,8 puncte | 1.5 benzină 150 CP 40% | ușor |
| 5 | SUZUKI VITARA 2019 - 2023 | 7,9% | -0,3 puncte | 1.4 hibrid 129 CP 55% | ușor |
| 6 | SKODA KAMIQ 2020 - 2023 | 5,2% | -1,1 puncte | 1.0 benzină 110 CP 43% | ușor |
| 7 | VOLKSWAGEN T-CROSS 2021 - 2023 | 4,7% | -0,6 puncte | 1.0 benzină 110 CP 43% | ușor |
| 8 | TOYOTA YARIS CROSS 2021 - 2023 | 4,6% | +1,7 puncte | 1.5 hibrid 92 CP 95% | mediu |
| 9 | OPEL CROSSLAND 2020 - 2023 | 3,7% | -1,0 puncte | 1.2 benzină 131 CP 34% | mediu |
| 10 | VOLKSWAGEN TAIGO 2022 - 2023 | 2,9% | -0,1 puncte | 1.0 benzină 110 CP 54% | mediu |
| 11 | MAZDA CX-3 2019 - 2021 | 2,4% | -0,6 puncte | 2.0 benzină 120 CP 91% | mediu |
| 11 | OPEL MOKKA 2021 - 2023 | 2,4% | +0,8 puncte | 1.2 benzină 131 CP 73% | mediu |
| 13 | SEAT ARONA 2019 - 2023 | 2,3% | -0,4 puncte | 1.0 benzină 110 CP 45% | mediu |
| 14 | AUDI Q2 2019 - 2023 | 2,0% | -0,1 puncte | 1.5 benzină 150 CP 46% | mediu |
| 15 | CITROEN C3 AIRCROSS 2021 - 2022 | 2,0% | -0,3 puncte | 1.2 benzină 110 CP 75% | greu |
| 16 | SSANGYONG TIVOLI 2021 - 2023 | 1,9% | +0,9 puncte | 1.5 benzină 163 CP 100% | greu |
| 17 | MINI COUNTRYMAN 2019 - 2023 | 1,8% | -0,4 puncte | 1.5 hibrid 136 CP 21% | greu |
| 18 | NISSAN JUKE 2020 - 2023 | 1,8% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 114 CP 67% | greu |
| 19 | JEEP RENEGADE 2020 - 2022 | 1,5% | -0,6 puncte | 1.0 benzină 120 CP 29% | greu |
| 20 | KIA STONIC 2021 - 2023 | 1,5% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 32% | greu |
| 21 | HYUNDAI BAYON 2021 - 2023 | 1,2% | +0,2 puncte | 1.0 hibrid 99 CP 50% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (336 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.