Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

SUV mari, 2018 - 2022 36.453 de mașini vândute într-un an · 41 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1MERCEDES-BENZ GLC 2018 - 202212,3%-1,4 puncte2.1 motorină 204 CP 18%ușor
2BMW X5 2018 - 202211,4%+0,5 puncte3.0 motorină 258 CP 23%ușor
3MERCEDES-BENZ GLE 2018 - 202211,2%+0,2 puncte3.0 motorină 258 CP 28%ușor
4SKODA KODIAQ 2018 - 20227,3%+0,4 puncte2.0 motorină 150 CP 42%ușor
5VOLVO XC60 2018 - 20227,0%-1,3 puncte2.0 hibrid 197 CP 28%ușor
6BMW X6 2018 - 20226,2%0,0 puncte3.0 motorină 258 CP 23%ușor
7VOLKSWAGEN TOUAREG 2018 - 20223,8%-0,1 puncte3.0 motorină 286 CP 61%ușor
8BMW X4 2018 - 20223,8%+0,3 puncte2.0 hibrid 190 CP 25%ușor
9VOLVO XC90 2018 - 20223,4%-0,7 puncte2.0 motorină 235 CP 33%ușor
10AUDI Q7 2018 - 20223,1%0,0 puncte3.0 motorină 272 CP 41%ușor
11PORSCHE CAYENNE 2018 - 20222,4%-0,3 puncte3.0 benzină 340 CP 44%ușor
12TESLA MODEL Y 20222,3%+1,3 puncteușor
13AUDI Q8 2018 - 20222,2%-0,1 puncte3.0 hibrid 286 CP 64%ușor
14LAND ROVER RANGE ROVER VELAR 2018 - 20221,5%+0,1 puncte2.0 motorină 241 CP 30%ușor
15JAGUAR F-PACE 2018 - 20201,4%+0,1 puncte2.0 motorină 179 CP 72%mediu
16MITSUBISHI OUTLANDER 2018 - 20201,4%-0,1 puncte2.0 hibrid 121 CP 92%mediu
17LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 20181,3%0,0 puncte3.0 motorină 306 CP 32%mediu
18HYUNDAI SANTA FE 2018 - 20221,2%+0,2 puncte1.6 hibrid 179 CP 51%mediu
19PORSCHE MACAN 2018 - 20221,1%+0,1 puncte2.0 benzină 252 CP 30%mediu
20BMW X7 2019 - 20221,1%+0,1 puncte3.0 hibrid 340 CP 42%mediu
21KIA SORENTO 2018 - 20221,0%+0,2 puncte2.2 motorină 200 CP 53%mediu
22MERCEDES-BENZ GLS 2019 - 20220,9%0,0 puncte2.9 motorină 330 CP 36%mediu
23MERCEDES-BENZ CLASA G 2021 - 20220,9%-0,1 puncte4.0 benzină 585 CP 45%mediu
24FORD EDGE 2018 - 20200,8%0,0 puncte2.0 motorină 209 CP 66%mediu
25LAND ROVER RANGE ROVER 20220,8%0,0 puncte3.0 motorină 258 CP 39%mediu
26ALFA ROMEO STELVIO 2018 - 20220,8%-0,1 puncte2.0 benzină 280 CP 45%mediu
27AUDI E-TRON 2019 - 20220,7%+0,1 puncteelectric 258 CP 9%mediu
28JEEP WRANGLER 2020 - 20220,6%0,0 puncte2.0 benzină 272 CP 48%greu
29SEAT TARRACO 2019 - 20220,6%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 42%greu
30MAZDA CX-60 20220,6%+0,1 puncte2.5 hibrid 192 CP 94%greu
31TOYOTA LAND CRUISER 2018 - 20220,6%-0,2 puncte2.8 motorină 204 CP 97%greu
32LEXUS RX 2018 - 20220,5%-0,1 puncte3.5 hibrid 262 CP 97%greu
33TOYOTA HIGHLANDER 2021 - 20220,5%+0,1 puncte2.5 hibrid 190 CP 100%greu
34LAND ROVER DEFENDER 2021 - 20220,4%0,0 puncte3.0 hibrid 249 CP 29%greu
35BMW IX 2021 - 20220,4%+0,1 punctegreu
36FORD MUSTANG MACH-E 2021 - 20220,4%+0,1 punctegreu
36SSANGYONG REXTON 20220,4%+0,1 puncte2.2 motorină 201 CP 92%greu
38TESLA MODEL X 2018 - 20190,3%0,0 puncteelectric 525 CP 57%greu
39LAND ROVER DISCOVERY 0,3%0,0 puncte2.0 motorină 241 CP 27%greu
40MASERATI LEVANTE 20180,3%0,0 puncte3.0 motorină 275 CP 48%greu
41MERCEDES-BENZ EQC 2020 - 20220,3%0,0 punctegreu
alte 18 modele sub 100 de mașini (907 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.