Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 2018 - 2022
12.439 de mașini vândute într-un an · 21 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA JOGGER 2022 | 11,2% | +3,9 puncte | 1.0 GPL 91 CP 100% | ușor |
| 2 | DACIA LODGY 2018 - 2022 | 10,8% | -0,6 puncte | 1.5 motorină 95 CP 25% | ușor |
| 3 | DACIA DOKKER 2018 - 2020 | 9,2% | -2,3 puncte | 1.5 motorină 90 CP 28% | ușor |
| 4 | MERCEDES-BENZ CLASA V 2018 - 2022 | 7,6% | +0,2 puncte | 2.1 motorină 190 CP 41% | ușor |
| 5 | RENAULT TRAFIC 2018 - 2022 | 6,5% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 110 CP 61% | ușor |
| 6 | MERCEDES-BENZ VITO 2018 - 2022 | 6,4% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 136 CP 24% | ușor |
| 7 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2018 - 2022 | 5,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 53% | ușor |
| 8 | VOLKSWAGEN CADDY 2018 - 2022 | 5,5% | -0,6 puncte | 2.0 motorină 102 CP 54% | mediu |
| 9 | RENAULT ESPACE 2018 | 5,1% | -0,5 puncte | 1.6 motorină 160 CP 95% | mediu |
| 10 | RENAULT SCENIC 2018 - 2020 | 4,4% | +0,9 puncte | 1.5 motorină 110 CP 75% | mediu |
| 11 | VOLKSWAGEN TOURAN 2018 - 2019 | 3,1% | -1,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 50% | mediu |
| 12 | MERCEDES-BENZ CLASA B 2018 - 2020 | 3,0% | -0,3 puncte | 1.5 motorină 109 CP 31% | mediu |
| 13 | OPEL VIVARO 2018 | 2,1% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 125 CP 47% | mediu |
| 14 | VOLKSWAGEN MULTIVAN 2018 - 2022 | 2,0% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 41% | mediu |
| 15 | TOYOTA PRIUS PLUS 2018 - 2019 | 1,7% | +0,6 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 100% | greu |
| 16 | VOLKSWAGEN SHARAN 2018 | 1,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 64% | greu |
| 17 | TOYOTA PROACE 2021 - 2022 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 144 CP 59% | greu |
| 18 | OPEL ZAFIRA TOURER | 1,0% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 120 CP 23% | greu |
| 19 | FORD S-MAX 2018 | 0,9% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 40% | greu |
| 20 | CITROEN C4 PICASSO 2018 | 0,9% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 120 CP 68% | greu |
| 21 | RENAULT KANGOO 2021 - 2022 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 95 CP 38% | greu |
| alte 33 de modele sub 100 de mașini (1.154 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.