Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2018 - 2022
39.647 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2018 - 2022 | 39,9% | -0,2 puncte | 1.0 GPL 91 CP 42% | ușor |
| 2 | DACIA SANDERO 2018 - 2022 | 14,4% | +0,9 puncte | 1.0 GPL 91 CP 38% | ușor |
| 3 | RENAULT CLIO 2018 - 2022 | 9,7% | -0,2 puncte | 0.9 benzină 90 CP 26% | ușor |
| 4 | SKODA FABIA 2018 - 2022 | 5,0% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 95 CP 45% | ușor |
| 5 | TOYOTA YARIS 2018 - 2022 | 3,6% | +0,2 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 50% | ușor |
| 6 | SKODA SCALA 2019 - 2022 | 3,3% | -0,1 puncte | 1.0 benzină 110 CP 37% | ușor |
| 7 | VOLKSWAGEN POLO 2018 - 2022 | 3,0% | +0,2 puncte | 1.0 benzină 95 CP 39% | ușor |
| 8 | HYUNDAI I20 2018 - 2022 | 3,0% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 83 CP 38% | mediu |
| 9 | OPEL CORSA 2018 - 2022 | 2,8% | -0,4 puncte | 1.2 benzină 101 CP 32% | mediu |
| 10 | SKODA RAPID 2018 | 2,8% | -0,3 puncte | 1.4 motorină 90 CP 43% | mediu |
| 11 | PEUGEOT 208 2018 - 2022 | 2,6% | +0,2 puncte | 1.2 benzină 101 CP 39% | mediu |
| 12 | FORD FIESTA 2020 - 2022 | 2,2% | -0,4 puncte | 1.0 benzină 99 CP 28% | mediu |
| 13 | RENAULT ZOE 2018 - 2022 | 1,7% | +0,4 puncte | electric 58 CP 100% | mediu |
| 14 | CITROEN C3 2018 - 2022 | 1,5% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 45% | mediu |
| 15 | MINI COOPER 2021 - 2022 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 136 CP 37% | mediu |
| 16 | SUZUKI SWIFT 2020 - 2022 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.2 hibrid 83 CP 50% | greu |
| 17 | SEAT IBIZA 2021 - 2022 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 95 CP 36% | greu |
| 18 | PEUGEOT 301 2020 - 2021 | 0,4% | -0,4 puncte | 1.5 motorină 102 CP 48% | greu |
| 19 | BMW I3 2019 - 2022 | 0,3% | -0,1 puncte | electric 170 CP 62% | greu |
| 20 | AUDI A1 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 95 CP 55% | greu |
| 21 | MAZDA 2 2018 - 2022 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.5 benzină 90 CP 41% | greu |
| 22 | NISSAN MICRA 2019 - 2022 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 92 CP 45% | greu |
| alte 10 modele sub 100 de mașini (347 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.