Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

SUV mari, 2017 - 2021 37.497 de mașini vândute într-un an · 37 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1BMW X5 2017 - 202112,3%+0,6 puncte3.0 motorină 258 CP 21%ușor
2MERCEDES-BENZ GLC 2017 - 202111,0%-1,4 puncte2.1 motorină 204 CP 20%ușor
3MERCEDES-BENZ GLE 2017 - 202110,7%+0,3 puncte3.0 motorină 258 CP 28%ușor
4VOLVO XC60 2017 - 20218,4%-1,4 puncte2.0 motorină 190 CP 28%ușor
5SKODA KODIAQ 2017 - 20217,0%+0,5 puncte2.0 motorină 150 CP 43%ușor
6BMW X4 2017 - 20216,2%+0,6 puncte2.0 motorină 190 CP 50%ușor
7BMW X6 2017 - 20216,1%+0,2 puncte3.0 motorină 258 CP 23%ușor
8VOLKSWAGEN TOUAREG 2017 - 20215,5%+0,3 puncte3.0 motorină 286 CP 40%ușor
9VOLVO XC90 2017 - 20213,3%-0,5 puncte2.0 motorină 235 CP 33%ușor
10AUDI Q7 2017 - 20212,8%0,0 puncte3.0 motorină 272 CP 44%ușor
11PORSCHE CAYENNE 2017 - 20212,8%-0,2 puncte3.0 benzină 340 CP 37%ușor
12HYUNDAI SANTA FE 2017 - 20212,0%+0,1 puncte2.2 motorină 197 CP 42%ușor
13AUDI Q8 2018 - 20211,7%-0,2 puncte3.0 hibrid 286 CP 82%mediu
14LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2017 - 20181,5%0,0 puncte3.0 motorină 306 CP 28%mediu
15PORSCHE MACAN 2017 - 20211,5%+0,1 puncte3.0 motorină 258 CP 24%mediu
16LAND ROVER RANGE ROVER VELAR 2017 - 20211,4%+0,2 puncte2.0 motorină 241 CP 30%mediu
17JAGUAR F-PACE 2017 - 20201,4%+0,1 puncte2.0 motorină 179 CP 72%mediu
18MITSUBISHI OUTLANDER 2017 - 20201,3%0,0 puncte2.0 hibrid 121 CP 92%mediu
19KIA SORENTO 2017 - 20210,9%+0,2 puncte2.2 motorină 200 CP 55%mediu
20MERCEDES-BENZ GLS 2019 - 20210,9%0,0 puncte2.9 motorină 330 CP 36%mediu
21MERCEDES-BENZ CLASA G 20210,9%-0,1 puncte4.0 benzină 585 CP 44%mediu
22FORD EDGE 2017 - 20200,8%0,0 puncte2.0 motorină 209 CP 66%mediu
23ALFA ROMEO STELVIO 2017 - 20210,8%-0,1 puncte2.0 benzină 280 CP 45%mediu
24JEEP WRANGLER 2020 - 20210,8%0,0 puncte2.0 benzină 272 CP 39%mediu
25LAND ROVER RANGE ROVER 0,7%0,0 puncte3.0 motorină 258 CP 43%mediu
26AUDI E-TRON 2019 - 20210,7%+0,1 puncteelectric 258 CP 9%greu
27SEAT TARRACO 2019 - 20210,6%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 42%greu
28BMW X7 2019 - 20210,6%0,0 puncte3.0 hibrid 340 CP 29%greu
29TOYOTA LAND CRUISER 2018 - 20210,5%-0,2 puncte2.8 motorină 204 CP 97%greu
30LEXUS RX 2017 - 20210,5%-0,1 puncte3.5 hibrid 262 CP 100%greu
31TOYOTA HIGHLANDER 20210,4%+0,1 puncte2.5 hibrid 190 CP 100%greu
32LAND ROVER DEFENDER 20210,4%0,0 puncte3.0 hibrid 249 CP 30%greu
33TESLA MODEL X 2017 - 20190,3%0,0 puncteelectric 525 CP 72%greu
34FORD MUSTANG MACH-E 20210,3%+0,2 punctegreu
35LAND ROVER DISCOVERY 0,3%0,0 puncte2.0 motorină 241 CP 27%greu
36MASERATI LEVANTE 2017 - 20180,3%0,0 puncte3.0 motorină 275 CP 48%greu
37MERCEDES-BENZ EQC 2020 - 20210,3%0,0 punctegreu
alte 20 de modele sub 100 de mașini (785 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.