Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2017 - 2021
34.055 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2017 - 2021 | 24,6% | -1,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 55% | ușor |
| 2 | BMW SERIA 3 2017 - 2021 | 14,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 190 CP 27% | ușor |
| 3 | AUDI A4 2017 - 2021 | 12,7% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 31% | ușor |
| 4 | SKODA SUPERB 2017 - 2021 | 9,7% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 50% | ușor |
| 5 | RENAULT TALISMAN 2017 - 2021 | 6,9% | +0,5 puncte | 1.6 motorină 131 CP 47% | ușor |
| 6 | TESLA MODEL 3 2019 - 2021 | 5,3% | +0,9 puncte | ușor | |
| 7 | BMW SERIA 4 2017 - 2021 | 4,2% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 190 CP 42% | ușor |
| 8 | AUDI A5 2017 - 2021 | 4,0% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 190 CP 35% | mediu |
| 9 | FORD MONDEO 2017 - 2021 | 3,6% | -0,3 puncte | 2.0 hibrid 140 CP 35% | mediu |
| 10 | VOLKSWAGEN ARTEON 2017 - 2021 | 3,1% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 34% | mediu |
| 11 | OPEL INSIGNIA 2017 - 2018 | 2,3% | -0,2 puncte | 1.6 motorină 136 CP 41% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 508 2017 - 2021 | 1,8% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 120 CP 32% | mediu |
| 13 | VOLVO V60 2017 - 2021 | 1,4% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 31% | mediu |
| 14 | MAZDA 6 2017 - 2021 | 1,4% | +0,1 puncte | 2.2 motorină 175 CP 44% | mediu |
| 15 | TOYOTA CAMRY 2020 - 2021 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 100% | mediu |
| 16 | VOLVO S60 2017 - 2018 | 0,7% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 15% | greu |
| 17 | JAGUAR XE 2017 - 2018 | 0,6% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 90% | greu |
| 18 | ALFA ROMEO GIULIA 2018 - 2021 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 280 CP 39% | greu |
| 19 | TOYOTA AVENSIS 2017 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 66% | greu |
| 20 | LEXUS ES 2019 - 2021 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 100% | greu |
| 21 | HYUNDAI I40 2017 | 0,4% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 141 CP 69% | greu |
| 22 | KIA OPTIMA 2017 - 2018 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 141 CP 70% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (234 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.