Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Compacte (C), 2017 - 2021
57.001 mașini vândute într-un an · 32 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SKODA OCTAVIA 2017 - 2021 | 17,7% | -1,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 33% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN GOLF 2017 - 2021 | 10,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 18% | ușor |
| 3 | RENAULT MEGANE 2017 - 2021 | 9,7% | +0,5 puncte | 1.5 motorină 110 CP 57% | ușor |
| 4 | MERCEDES-BENZ CLASA C 2017 - 2021 | 7,3% | -0,2 puncte | 2.1 motorină 170 CP 27% | ușor |
| 5 | FORD FOCUS 2017 - 2021 | 5,7% | -0,9 puncte | 1.5 motorină 120 CP 49% | ușor |
| 6 | TOYOTA COROLLA 2019 - 2021 | 5,6% | +0,6 puncte | 1.8 hibrid 98 CP 77% | ușor |
| 7 | OPEL ASTRA 2017 - 2021 | 5,5% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 110 CP 31% | ușor |
| 8 | MERCEDES-BENZ CLA 2017 - 2021 | 4,1% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 136 CP 14% | ușor |
| 9 | MERCEDES-BENZ CLASA A 2017 - 2021 | 3,7% | -0,1 puncte | 1.5 motorină 116 CP 16% | ușor |
| 10 | PEUGEOT 308 2017 - 2020 | 3,5% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 120 CP 47% | ușor |
| 11 | TOYOTA AURIS 2017 - 2018 | 2,6% | +0,1 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 94% | ușor |
| 12 | AUDI A3 2017 - 2021 | 2,6% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 24% | mediu |
| 13 | BMW SERIA 1 2017 - 2021 | 2,3% | +0,1 puncte | 1.5 benzină 136 CP 35% | mediu |
| 14 | HYUNDAI I30 2017 - 2021 | 2,2% | +0,2 puncte | 1.5 benzină 109 CP 33% | mediu |
| 15 | SEAT LEON 2017 - 2021 | 1,7% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 23% | mediu |
| 16 | FIAT TIPO 2017 - 2021 | 1,5% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 95 CP 59% | mediu |
| 17 | BMW SERIA 2 2018 - 2021 | 1,5% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 136 CP 27% | mediu |
| 18 | HYUNDAI IONIQ 2017 - 2021 | 1,5% | +0,1 puncte | 1.6 hibrid 105 CP 100% | mediu |
| 19 | VOLVO V40 2017 - 2019 | 1,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 120 CP 73% | mediu |
| 20 | MAZDA 3 2017 - 2021 | 1,4% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 120 CP 32% | mediu |
| 21 | KIA CEED 2017 - 2021 | 1,2% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 99 CP 19% | mediu |
| 22 | HYUNDAI ELANTRA 2021 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 122 CP 65% | greu |
| 23 | VOLKSWAGEN JETTA 2017 - 2019 | 0,9% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 110 CP 51% | greu |
| 24 | HONDA CIVIC 2021 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 182 CP 68% | greu |
| 25 | CITROEN C4 2017 - 2021 | 0,8% | +0,2 puncte | 1.2 benzină 131 CP 49% | greu |
| 26 | NISSAN LEAF 2017 - 2021 | 0,6% | +0,2 puncte | electric 109 CP 22% | greu |
| 27 | VOLKSWAGEN ID 3 2020 - 2021 | 0,6% | +0,1 puncte | greu | |
| 28 | CITROEN C-ELYSEE 2017 - 2018 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 82 CP 41% | greu |
| 29 | TOYOTA PRIUS 2017 - 2020 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 98 CP 100% | greu |
| 30 | SEAT TOLEDO 2017 - 2018 | 0,4% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 116 CP 23% | greu |
| 31 | SUZUKI SWACE 2020 - 2021 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 98 CP 100% | greu |
| 32 | LEXUS IS 2017 - 2019 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 181 CP 98% | greu |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (370 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.