Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2017 - 2021
42.550 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2017 - 2021 | 37,2% | -0,1 puncte | 1.0 GPL 91 CP 42% | ușor |
| 2 | DACIA SANDERO 2017 - 2021 | 13,4% | +0,9 puncte | 1.0 GPL 91 CP 38% | ușor |
| 3 | RENAULT CLIO 2017 - 2021 | 10,0% | -0,2 puncte | 0.9 benzină 90 CP 27% | ușor |
| 4 | SKODA FABIA 2017 - 2021 | 4,9% | +0,1 puncte | 1.0 benzină 95 CP 36% | ușor |
| 5 | VOLKSWAGEN POLO 2017 - 2021 | 4,6% | +0,3 puncte | 1.0 benzină 95 CP 24% | ușor |
| 6 | SKODA RAPID 2017 - 2018 | 4,0% | -0,7 puncte | 1.4 motorină 90 CP 28% | ușor |
| 7 | FORD FIESTA 2017 - 2021 | 3,5% | -0,3 puncte | 1.5 motorină 75 CP 18% | ușor |
| 8 | TOYOTA YARIS 2017 - 2021 | 3,4% | +0,2 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 50% | mediu |
| 9 | SKODA SCALA 2019 - 2021 | 3,1% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 110 CP 37% | mediu |
| 10 | HYUNDAI I20 2017 - 2021 | 2,9% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 37% | mediu |
| 11 | OPEL CORSA 2017 - 2021 | 2,8% | -0,3 puncte | 1.2 benzină 101 CP 31% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 208 2017 - 2021 | 2,6% | +0,2 puncte | 1.2 benzină 101 CP 37% | mediu |
| 13 | RENAULT ZOE 2017 - 2021 | 1,7% | +0,4 puncte | electric 58 CP 100% | mediu |
| 14 | CITROEN C3 2017 - 2021 | 1,4% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 83 CP 43% | mediu |
| 15 | MINI COOPER 2021 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 136 CP 36% | mediu |
| 16 | SEAT IBIZA 2021 | 0,7% | +0,1 puncte | 1.0 benzină 95 CP 20% | greu |
| 17 | SUZUKI SWIFT 2020 - 2021 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.2 hibrid 83 CP 50% | greu |
| 18 | BMW I3 2019 - 2021 | 0,4% | -0,1 puncte | electric 170 CP 52% | greu |
| 19 | AUDI A1 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 95 CP 46% | greu |
| 20 | PEUGEOT 301 2020 - 2021 | 0,4% | -0,4 puncte | 1.5 motorină 102 CP 48% | greu |
| 21 | MAZDA 2 2017 - 2021 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.5 benzină 90 CP 48% | greu |
| 21 | NISSAN MICRA 2019 - 2021 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 92 CP 45% | greu |
| alte 12 modele sub 100 de mașini (405 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.