Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mari, 2016 - 2020
34.112 mașini vândute într-un an · 32 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW X5 2016 - 2020 | 13,5% | +1,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 21% | ușor |
| 2 | MERCEDES-BENZ GLC 2016 - 2020 | 12,1% | -1,1 puncte | 2.1 motorină 204 CP 20% | ușor |
| 3 | MERCEDES-BENZ GLE 2016 - 2020 | 11,2% | +0,6 puncte | 3.0 motorină 258 CP 30% | ușor |
| 4 | VOLVO XC60 2016 - 2020 | 9,2% | -1,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 28% | ușor |
| 5 | BMW X6 2016 - 2020 | 6,8% | +0,4 puncte | 3.0 motorină 258 CP 23% | ușor |
| 6 | BMW X4 2016 - 2020 | 5,4% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 190 CP 62% | ușor |
| 7 | PORSCHE CAYENNE 2016 - 2020 | 5,4% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 245 CP 43% | ușor |
| 8 | VOLVO XC90 2016 - 2020 | 4,4% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 235 CP 27% | ușor |
| 9 | VOLKSWAGEN TOUAREG 2016 - 2020 | 4,2% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 262 CP 38% | ușor |
| 10 | SKODA KODIAQ 2017 - 2020 | 4,2% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 35% | ușor |
| 11 | AUDI Q7 2016 - 2020 | 2,6% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 272 CP 52% | ușor |
| 12 | MITSUBISHI OUTLANDER 2016 - 2020 | 2,4% | +0,1 puncte | 2.0 hibrid 121 CP 58% | mediu |
| 13 | HYUNDAI SANTA FE 2016 - 2020 | 2,1% | +0,1 puncte | 2.2 motorină 197 CP 50% | mediu |
| 14 | LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2016 - 2018 | 1,6% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 306 CP 29% | mediu |
| 15 | JAGUAR F-PACE 2016 - 2020 | 1,3% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 83% | mediu |
| 16 | PORSCHE MACAN 2016 - 2020 | 1,3% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 258 CP 30% | mediu |
| 17 | LAND ROVER RANGE ROVER VELAR 2017 - 2019 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 241 CP 42% | mediu |
| 18 | AUDI Q8 2018 - 2020 | 1,0% | -0,1 puncte | 3.0 hibrid 286 CP 91% | mediu |
| 19 | FORD EDGE 2016 - 2020 | 0,9% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 209 CP 66% | mediu |
| 20 | LAND ROVER RANGE ROVER | 0,8% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 258 CP 42% | mediu |
| 21 | ALFA ROMEO STELVIO 2017 - 2020 | 0,8% | -0,1 puncte | 2.0 benzină 280 CP 49% | mediu |
| 22 | AUDI E-TRON 2019 - 2020 | 0,7% | +0,1 puncte | electric 258 CP 9% | greu |
| 23 | MERCEDES-BENZ GLS 2019 - 2020 | 0,7% | +0,1 puncte | 2.9 motorină 330 CP 49% | greu |
| 24 | JEEP WRANGLER 2020 | 0,7% | 0,0 puncte | 2.8 motorină 200 CP 41% | greu |
| 25 | KIA SORENTO 2016 - 2019 | 0,7% | +0,1 puncte | 2.2 motorină 200 CP 83% | greu |
| 26 | BMW X7 2019 - 2020 | 0,7% | 0,0 puncte | 3.0 hibrid 340 CP 29% | greu |
| 27 | TOYOTA LAND CRUISER 2018 - 2020 | 0,6% | -0,1 puncte | 2.8 motorină 204 CP 98% | greu |
| 28 | LEXUS RX 2016 - 2020 | 0,6% | -0,1 puncte | 3.5 hibrid 262 CP 100% | greu |
| 29 | SEAT TARRACO 2019 - 2020 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 28% | greu |
| 30 | TESLA MODEL X 2017 - 2019 | 0,4% | 0,0 puncte | electric 525 CP 72% | greu |
| 31 | LAND ROVER DISCOVERY | 0,4% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 256 CP 29% | greu |
| 32 | MERCEDES-BENZ EQC 2020 | 0,3% | 0,0 puncte | greu | |
| alte 21 de modele sub 100 de mașini (565 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.