Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV compacte, 2016 - 2020
63.238 de mașini vândute într-un an · 45 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA DUSTER 2016 - 2020 | 12,5% | +2,0 puncte | 1.0 GPL 91 CP 37% | ușor |
| 2 | NISSAN QASHQAI 2016 - 2020 | 9,0% | +0,9 puncte | 1.5 motorină 110 CP 38% | ușor |
| 3 | RENAULT KADJAR 2016 - 2020 | 6,9% | +0,5 puncte | 1.5 motorină 110 CP 64% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN TIGUAN 2016 - 2020 | 6,5% | -0,4 puncte | 2.0 motorină 150 CP 57% | ușor |
| 5 | BMW X3 2016 - 2020 | 5,7% | -0,6 puncte | 2.0 motorină 190 CP 59% | ușor |
| 6 | HYUNDAI TUCSON 2016 - 2020 | 5,0% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 185 CP 17% | ușor |
| 7 | TOYOTA C-HR 2016 - 2020 | 4,7% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 98 CP 76% | ușor |
| 8 | AUDI Q5 2016 - 2020 | 4,2% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 190 CP 54% | ușor |
| 9 | FORD KUGA 2016 - 2020 | 4,2% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 26% | ușor |
| 10 | BMW X1 2016 - 2020 | 3,9% | -0,4 puncte | 2.0 motorină 150 CP 44% | ușor |
| 11 | KIA SPORTAGE 2016 - 2020 | 3,1% | +0,2 puncte | 1.6 benzină 177 CP 24% | ușor |
| 12 | MAZDA CX-5 2016 - 2020 | 2,7% | -0,4 puncte | 2.2 motorină 175 CP 38% | ușor |
| 13 | TOYOTA RAV4 2016 - 2020 | 2,6% | -0,5 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 61% | ușor |
| 14 | NISSAN X-TRAIL 2016 - 2020 | 2,3% | +0,3 puncte | 1.6 motorină 131 CP 69% | ușor |
| 15 | MERCEDES-BENZ GLA 2016 - 2020 | 2,2% | -0,1 puncte | 2.1 motorină 136 CP 30% | ușor |
| 16 | PEUGEOT 2008 2016 - 2020 | 2,1% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 110 CP 31% | mediu |
| 17 | AUDI Q3 2016 - 2020 | 2,0% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 52% | mediu |
| 18 | VOLVO XC40 2018 - 2020 | 1,6% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 30% | mediu |
| 19 | LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 2016 - 2020 | 1,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 57% | mediu |
| 20 | DS DS7 2018 - 2020 | 1,3% | +0,3 puncte | 1.6 hibrid 200 CP 66% | mediu |
| 21 | RENAULT KOLEOS 2017 - 2020 | 1,2% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 177 CP 98% | mediu |
| 22 | SKODA KAROQ 2018 - 2020 | 1,2% | -0,3 puncte | 1.5 benzină 150 CP 45% | mediu |
| 23 | FORD ECOSPORT 2016 - 2020 | 1,2% | -0,3 puncte | 1.0 benzină 125 CP 77% | mediu |
| 24 | KIA NIRO 2017 - 2020 | 1,1% | +0,3 puncte | 1.6 hibrid 105 CP 78% | mediu |
| 25 | LAND ROVER DISCOVERY SPORT 2016 - 2018 | 1,0% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 59% | mediu |
| 26 | MERCEDES-BENZ GLB 2019 - 2020 | 1,0% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 150 CP 54% | mediu |
| 27 | BMW X2 2018 - 2020 | 0,8% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 190 CP 37% | mediu |
| 28 | CITROEN C5 AIRCROSS 2019 - 2020 | 0,8% | +0,1 puncte | 1.6 hibrid 181 CP 40% | mediu |
| 29 | SEAT ATECA 2016 - 2020 | 0,7% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 26% | mediu |
| 30 | HONDA CR-V 2016 - 2020 | 0,7% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 145 CP 43% | mediu |
| 31 | OPEL GRANDLAND 2018 - 2020 | 0,7% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 131 CP 46% | greu |
| 32 | LEXUS NX 2016 - 2020 | 0,6% | -0,4 puncte | 2.5 hibrid 155 CP 97% | greu |
| 33 | SUZUKI SX4 2016 | 0,5% | -0,3 puncte | 1.4 benzină 140 CP 66% | greu |
| 34 | KIA XCEED 2020 | 0,5% | -0,1 puncte | 1.6 hibrid 105 CP 71% | greu |
| 35 | LEXUS UX 2019 - 2020 | 0,5% | -0,2 puncte | 2.0 hibrid 152 CP 97% | greu |
| 36 | JEEP COMPASS 2017 - 2020 | 0,5% | -0,1 puncte | 1.3 hibrid 179 CP 41% | greu |
| 37 | JEEP GRAND CHEROKEE 2016 - 2017 | 0,5% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 250 CP 98% | greu |
| 38 | MAZDA CX-30 2020 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 122 CP 84% | greu |
| 39 | CUPRA FORMENTOR 2020 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 310 CP 100% | greu |
| 40 | JAGUAR E-PACE 2018 - 2020 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 82% | greu |
| 41 | MG ZS 2019 - 2020 | 0,2% | +0,1 puncte | greu | |
| 42 | SUBARU FORESTER 2016 - 2020 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 147 CP 58% | greu |
| 43 | MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 2018 - 2020 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 163 CP 92% | greu |
| 44 | HONDA HR-V 2016 - 2018 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 131 CP 70% | greu |
| 45 | MAZDA MX-30 2020 | 0,2% | 0,0 puncte | greu | |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (526 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.