Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mari și de lux (E), 2016 - 2020
22.690 de mașini vândute într-un an · 15 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW SERIA 5 2016 - 2020 | 31,9% | +0,6 puncte | 2.0 motorină 190 CP 36% | ușor |
| 2 | AUDI A6 2016 - 2020 | 18,8% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 38% | ușor |
| 3 | MERCEDES-BENZ CLASA E 2016 - 2020 | 18,2% | -0,5 puncte | 1.9 motorină 194 CP 41% | ușor |
| 4 | BMW SERIA 7 2016 - 2020 | 8,9% | +0,6 puncte | 3.0 motorină 265 CP 39% | ușor |
| 5 | MERCEDES-BENZ CLASA S 2018 - 2020 | 5,2% | +0,2 puncte | 2.9 motorină 286 CP 22% | ușor |
| 6 | AUDI A7 2016 - 2020 | 2,8% | +0,1 puncte | 3.0 hibrid 286 CP 23% | mediu |
| 7 | AUDI A8 2016 - 2020 | 2,7% | -0,1 puncte | 3.0 hibrid 340 CP 37% | mediu |
| 8 | MERCEDES-BENZ CLS 2018 - 2020 | 2,4% | -0,2 puncte | 3.0 hibrid 367 CP 22% | mediu |
| 9 | VOLVO S90 2016 - 2020 | 1,4% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 190 CP 31% | mediu |
| 10 | BMW SERIA 8 2018 - 2020 | 1,3% | +0,1 puncte | 4.4 benzină 530 CP 39% | mediu |
| 11 | PORSCHE PANAMERA 2017 - 2020 | 1,3% | 0,0 puncte | 2.9 hibrid 330 CP 26% | greu |
| 12 | BMW SERIA 6 2017 - 2019 | 1,2% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 313 CP 41% | greu |
| 13 | TESLA MODEL S 2017 - 2018 | 0,9% | +0,3 puncte | electric 525 CP 17% | greu |
| 14 | VOLVO V90 2017 - 2020 | 0,7% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 235 CP 35% | greu |
| 15 | JAGUAR XF 2016 - 2018 | 0,6% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 179 CP 88% | greu |
| alte 15 modele sub 100 de mașini (363 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.