Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2016 - 2020
33.585 de mașini vândute într-un an · 23 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2016 - 2020 | 24,1% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 150 CP 57% | ușor |
| 2 | BMW SERIA 3 2016 - 2020 | 14,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 29% | ușor |
| 3 | AUDI A4 2016 - 2020 | 11,8% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 190 CP 34% | ușor |
| 4 | SKODA SUPERB 2016 - 2020 | 7,8% | -0,6 puncte | 2.0 motorină 150 CP 46% | ușor |
| 5 | RENAULT TALISMAN 2016 - 2020 | 7,0% | +0,7 puncte | 1.6 motorină 131 CP 46% | ușor |
| 6 | AUDI A5 2016 - 2020 | 5,7% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 190 CP 49% | ușor |
| 7 | FORD MONDEO 2016 - 2020 | 5,3% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 28% | ușor |
| 8 | BMW SERIA 4 2016 - 2020 | 4,8% | +0,7 puncte | 2.0 motorină 190 CP 50% | ușor |
| 9 | TESLA MODEL 3 2019 - 2020 | 3,1% | -0,1 puncte | mediu | |
| 10 | OPEL INSIGNIA 2016 - 2018 | 2,6% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 136 CP 40% | mediu |
| 11 | VOLKSWAGEN ARTEON 2017 - 2020 | 2,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 35% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 508 2016 - 2020 | 2,0% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 120 CP 29% | mediu |
| 13 | MAZDA 6 2016 - 2020 | 1,7% | +0,1 puncte | 2.2 motorină 175 CP 37% | mediu |
| 14 | VOLVO V60 2016 - 2020 | 1,4% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 30% | mediu |
| 15 | TOYOTA CAMRY 2020 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 100% | mediu |
| 16 | VOLVO S60 2016 - 2018 | 0,7% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 16% | greu |
| 17 | JAGUAR XE 2016 - 2018 | 0,6% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 93% | greu |
| 18 | VOLKSWAGEN CC 2016 - 2017 | 0,5% | +0,1 puncte | 2.0 benzină 200 CP 34% | greu |
| 19 | HYUNDAI I40 2016 - 2017 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 141 CP 74% | greu |
| 20 | TOYOTA AVENSIS 2016 - 2017 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 65% | greu |
| 21 | ALFA ROMEO GIULIA 2018 - 2020 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 280 CP 41% | greu |
| 22 | LEXUS ES 2019 - 2020 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 178 CP 100% | greu |
| 23 | KIA OPTIMA 2016 - 2018 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 141 CP 70% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (202 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.