Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2016 - 2020
33.508 mașini vândute într-un an · 21 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2016 - 2020 | 36,4% | -0,9 puncte | 1.0 GPL 101 CP 26% | ușor |
| 2 | DACIA SANDERO 2016 - 2020 | 12,0% | +1,0 puncte | 0.9 benzină 90 CP 51% | ușor |
| 3 | RENAULT CLIO 2016 - 2020 | 9,2% | -0,5 puncte | 0.9 benzină 90 CP 38% | ușor |
| 4 | SKODA FABIA 2016 - 2020 | 6,3% | +0,5 puncte | 1.0 benzină 95 CP 36% | ușor |
| 5 | VOLKSWAGEN POLO 2016 - 2020 | 5,1% | +0,2 puncte | 1.4 motorină 75 CP 22% | ușor |
| 6 | SKODA RAPID 2016 - 2018 | 5,0% | -0,4 puncte | 1.4 motorină 90 CP 28% | ușor |
| 7 | FORD FIESTA 2016 - 2020 | 4,9% | -0,2 puncte | 1.5 motorină 75 CP 17% | ușor |
| 8 | OPEL CORSA 2016 - 2020 | 3,5% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 101 CP 31% | mediu |
| 9 | TOYOTA YARIS 2016 - 2020 | 2,7% | +0,1 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 80% | mediu |
| 10 | HYUNDAI I20 2016 - 2019 | 2,4% | -0,2 puncte | 1.2 benzină 83 CP 59% | mediu |
| 11 | RENAULT ZOE 2016 - 2020 | 2,1% | +0,6 puncte | electric 58 CP 100% | mediu |
| 12 | SKODA SCALA 2019 - 2020 | 1,9% | -0,4 puncte | 1.0 benzină 116 CP 42% | mediu |
| 13 | PEUGEOT 208 2016 - 2020 | 1,7% | +0,2 puncte | 1.2 benzină 82 CP 31% | mediu |
| 14 | CITROEN C3 2016 - 2018 | 1,0% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 82 CP 43% | mediu |
| 15 | MINI COOPER | 0,9% | +0,1 puncte | 1.5 benzină 136 CP 36% | greu |
| 16 | SEAT IBIZA | 0,9% | +0,2 puncte | 1.4 motorină 90 CP 17% | greu |
| 17 | BMW I3 2019 - 2020 | 0,6% | 0,0 puncte | electric 170 CP 43% | greu |
| 18 | SUZUKI SWIFT 2020 | 0,6% | +0,1 puncte | 1.2 hibrid 83 CP 48% | greu |
| 19 | PEUGEOT 301 2020 | 0,4% | -0,4 puncte | 1.5 motorină 102 CP 48% | greu |
| 20 | AUDI A1 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 95 CP 42% | greu |
| 21 | NISSAN MICRA 2019 - 2020 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 92 CP 45% | greu |
| alte 13 modele sub 100 de mașini (539 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.