Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

SUV compacte, 2015 - 2019 62.040 de mașini vândute într-un an · 43 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1DACIA DUSTER 2015 - 201918,2%+2,3 puncte1.5 motorină 109 CP 40%ușor
2NISSAN QASHQAI 2015 - 20199,1%+1,0 puncte1.5 motorină 110 CP 38%ușor
3RENAULT KADJAR 2015 - 20197,3%+0,5 puncte1.5 motorină 110 CP 62%ușor
4VOLKSWAGEN TIGUAN 2015 - 20196,8%-0,6 puncte2.0 motorină 150 CP 49%ușor
5BMW X3 2015 - 20194,8%-0,3 puncte2.0 motorină 190 CP 71%ușor
6HYUNDAI TUCSON 2015 - 20194,7%+0,2 puncte2.0 motorină 185 CP 18%ușor
7BMW X1 2015 - 20194,6%-0,3 puncte2.0 motorină 150 CP 38%ușor
8KIA SPORTAGE 2015 - 20193,9%+0,2 puncte1.6 benzină 177 CP 19%ușor
9AUDI Q5 2015 - 20193,7%-0,4 puncte2.0 motorină 190 CP 63%ușor
10FORD KUGA 2015 - 20192,8%-0,3 puncte2.0 motorină 150 CP 40%ușor
11MAZDA CX-5 2015 - 20192,7%-0,4 puncte2.2 motorină 175 CP 39%ușor
12TOYOTA RAV4 2015 - 20192,4%-0,7 puncte2.5 hibrid 178 CP 50%ușor
13LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 2015 - 20192,4%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 32%ușor
14NISSAN X-TRAIL 2015 - 20192,3%+0,3 puncte1.6 motorină 131 CP 69%ușor
15TOYOTA C-HR 2016 - 20191,9%-0,2 puncte1.8 hibrid 98 CP 93%mediu
16MERCEDES-BENZ GLA 2015 - 20191,7%-0,1 puncte2.1 motorină 136 CP 41%mediu
17HYUNDAI IX35 20151,6%-0,1 puncte2.0 motorină 184 CP 43%mediu
18PEUGEOT 2008 2015 - 20191,6%+0,2 puncte1.2 benzină 110 CP 40%mediu
19AUDI Q3 2015 - 20191,6%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 52%mediu
20RENAULT KOLEOS 2015 - 20191,5%+0,2 puncte2.0 motorină 177 CP 82%mediu
21DS DS7 2018 - 20191,3%+0,3 puncte1.6 hibrid 200 CP 66%mediu
22LAND ROVER DISCOVERY SPORT 2015 - 20181,1%-0,1 puncte2.0 motorină 150 CP 55%mediu
23KIA NIRO 2017 - 20191,0%+0,3 puncte1.6 hibrid 105 CP 80%mediu
24VOLVO XC40 2018 - 20191,0%-0,2 puncte2.0 motorină 150 CP 49%mediu
25SKODA KAROQ 2018 - 20190,8%-0,3 puncte2.0 motorină 150 CP 37%mediu
26SEAT ATECA 2016 - 20190,7%-0,1 puncte2.0 motorină 150 CP 26%mediu
27BMW X2 2018 - 20190,7%-0,1 puncte2.0 motorină 190 CP 42%mediu
28LEXUS NX 2016 - 20190,7%-0,4 puncte2.5 hibrid 155 CP 97%mediu
29CITROEN C5 AIRCROSS 20190,7%+0,1 puncte1.6 hibrid 181 CP 48%mediu
30SUZUKI SX4 2015 - 20160,6%-0,3 puncte1.4 benzină 140 CP 54%greu
31OPEL GRANDLAND 2018 - 20190,6%-0,1 puncte1.2 benzină 131 CP 53%greu
32FORD ECOSPORT 2015 - 20170,6%-0,1 puncte1.0 benzină 125 CP 48%greu
33HONDA CR-V 2015 - 20160,6%-0,1 puncte1.6 motorină 160 CP 35%greu
34LEXUS UX 20190,5%-0,2 puncte2.0 hibrid 152 CP 100%greu
35JEEP GRAND CHEROKEE 2015 - 20170,5%0,0 puncte3.0 motorină 250 CP 98%greu
36JEEP COMPASS 2017 - 20190,3%-0,1 puncte2.0 motorină 140 CP 57%greu
37JAGUAR E-PACE 2018 - 20190,3%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 82%greu
38MG ZS 20190,3%+0,1 punctegreu
39MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 2018 - 20190,2%0,0 puncte1.5 benzină 163 CP 92%greu
40SUBARU FORESTER 2015 - 20160,2%0,0 puncte2.0 motorină 147 CP 70%greu
41MERCEDES-BENZ GLB 20190,2%0,0 puncte2.0 benzină 224 CP 54%greu
42JEEP CHEROKEE 2015 - 20170,2%0,0 puncte2.2 motorină 200 CP 42%greu
43HONDA HR-V 2016 - 20180,2%0,0 puncte1.5 benzină 131 CP 66%greu
alte 15 modele sub 100 de mașini (606 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.