Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2014 - 2018
47.100 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2014 - 2018 | 25,5% | -0,6 puncte | 2.0 motorină 140 CP 38% | ușor |
| 2 | BMW SERIA 3 2014 - 2018 | 16,4% | +0,8 puncte | 2.0 motorină 184 CP 29% | ușor |
| 3 | AUDI A4 2014 - 2018 | 14,9% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 35% | ușor |
| 4 | SKODA SUPERB 2014 - 2018 | 7,6% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 150 CP 30% | ușor |
| 5 | AUDI A5 2014 - 2018 | 6,0% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 33% | ușor |
| 6 | RENAULT TALISMAN 2016 - 2018 | 5,0% | +0,4 puncte | 1.6 motorină 131 CP 46% | ușor |
| 7 | BMW SERIA 4 2014 - 2018 | 4,2% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 190 CP 40% | ușor |
| 8 | FORD MONDEO 2014 - 2018 | 3,2% | -0,4 puncte | 2.0 motorină 150 CP 33% | mediu |
| 9 | VOLKSWAGEN CC 2014 - 2017 | 3,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 60% | mediu |
| 10 | OPEL INSIGNIA 2014 - 2018 | 2,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 136 CP 26% | mediu |
| 11 | PEUGEOT 508 2014 - 2018 | 2,2% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 19% | mediu |
| 12 | VOLVO V60 2014 - 2018 | 2,0% | -0,1 puncte | 2.4 hibrid 215 CP 27% | mediu |
| 13 | MAZDA 6 2014 - 2018 | 1,1% | +0,1 puncte | 2.2 motorină 175 CP 39% | mediu |
| 14 | VOLKSWAGEN ARTEON 2017 - 2018 | 1,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 42% | mediu |
| 15 | HYUNDAI I40 2014 - 2017 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 116 CP 34% | mediu |
| 16 | VOLVO S60 2014 - 2018 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 114 CP 37% | greu |
| 17 | RENAULT LAGUNA 2014 - 2015 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 110 CP 60% | greu |
| 18 | JAGUAR XE 2015 - 2018 | 0,4% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 93% | greu |
| 19 | KIA OPTIMA 2014 - 2018 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 141 CP 40% | greu |
| 20 | TOYOTA AVENSIS 2014 - 2017 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 58% | greu |
| 21 | ALFA ROMEO GIULIA 2018 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 280 CP 42% | greu |
| 22 | CITROEN C5 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 114 CP 28% | greu |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (380 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.