Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2014 - 2018
43.704 mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2014 - 2018 | 29,4% | -0,2 puncte | 0.9 benzină 90 CP 24% | ușor |
| 2 | DACIA SANDERO 2014 - 2018 | 14,6% | +1,1 puncte | 0.9 benzină 90 CP 49% | ușor |
| 3 | RENAULT CLIO 2014 - 2018 | 13,1% | +0,1 puncte | 1.5 motorină 90 CP 36% | ușor |
| 4 | SKODA RAPID 2014 - 2018 | 6,3% | -0,5 puncte | 1.6 motorină 105 CP 17% | ușor |
| 5 | SKODA FABIA 2014 - 2018 | 5,9% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 90 CP 18% | ușor |
| 6 | FORD FIESTA 2014 - 2017 | 5,7% | -0,2 puncte | 1.5 motorină 75 CP 25% | ușor |
| 7 | OPEL CORSA 2014 - 2018 | 4,9% | -0,6 puncte | 1.2 benzină 86 CP 26% | ușor |
| 8 | VOLKSWAGEN POLO 2014 - 2018 | 4,1% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 90 CP 22% | mediu |
| 9 | HYUNDAI I20 2014 - 2018 | 2,7% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 39% | mediu |
| 10 | TOYOTA YARIS 2014 - 2018 | 2,5% | 0,0 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 65% | mediu |
| 11 | SEAT IBIZA 2014 - 2015 | 2,3% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 69 CP 26% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 208 2014 - 2018 | 1,9% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 82 CP 34% | mediu |
| 13 | CITROEN C3 2014 - 2018 | 1,0% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 82 CP 35% | mediu |
| 14 | MINI COOPER | 0,8% | +0,1 puncte | 1.5 benzină 136 CP 31% | mediu |
| 15 | AUDI A1 2014 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 90 CP 23% | mediu |
| 16 | KIA RIO 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.1 motorină 75 CP 30% | greu |
| 17 | SUZUKI SWIFT 2014 - 2015 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 94 CP 50% | greu |
| 18 | RENAULT ZOE 2014 - 2018 | 0,6% | +0,3 puncte | electric 58 CP 100% | greu |
| 19 | NISSAN MICRA 2014 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 80 CP 68% | greu |
| 20 | PEUGEOT 301 | 0,4% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 92 CP 33% | greu |
| 21 | MAZDA 2 2014 - 2018 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.5 benzină 90 CP 38% | greu |
| 22 | FIAT PUNTO 2014 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.2 motorină 75 CP 72% | greu |
| alte 13 modele sub 100 de mașini (382 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.