Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

Monovolume (MPV), 2013 - 2017 24.977 de mașini vândute într-un an · 38 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1DACIA LODGY 2013 - 20179,4%+0,4 puncte1.5 motorină 107 CP 31%ușor
2VOLKSWAGEN TOURAN 2013 - 20178,4%-0,6 puncte1.6 motorină 105 CP 40%ușor
3RENAULT SCENIC 2013 - 20177,1%-0,2 puncte1.5 motorină 110 CP 69%ușor
4VOLKSWAGEN CADDY 2013 - 20175,9%-0,6 puncte1.6 motorină 102 CP 31%ușor
5DACIA DOKKER 2013 - 20175,9%+0,1 puncte1.5 motorină 90 CP 43%ușor
6VOLKSWAGEN SHARAN 2013 - 20175,4%+0,1 puncte2.0 motorină 140 CP 70%ușor
7VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2013 - 20175,4%-0,1 puncte2.0 motorină 102 CP 30%ușor
8VOLKSWAGEN GOLF PLUS 20134,3%+0,1 puncte1.6 motorină 105 CP 59%ușor
9MERCEDES-BENZ VITO 2013 - 20174,0%-0,4 puncte2.1 motorină 163 CP 46%ușor
10RENAULT ESPACE 2015 - 20173,6%-0,1 puncte1.6 motorină 160 CP 89%ușor
11SEAT ALHAMBRA 2013 - 20172,7%+0,3 puncte2.0 motorină 140 CP 62%ușor
12MERCEDES-BENZ CLASA B 2013 - 20172,5%-0,2 puncte1.5 motorină 109 CP 30%ușor
13MERCEDES-BENZ CLASA V 2014 - 20172,2%0,0 puncte2.1 motorină 190 CP 72%ușor
14OPEL VIVARO 2013 - 20172,2%-0,2 puncte2.0 motorină 114 CP 43%mediu
14RENAULT TRAFIC 2013 - 20172,2%-0,1 puncte1.6 motorină 125 CP 56%mediu
16OPEL ZAFIRA TOURER 2013 - 20162,0%+0,2 puncte1.6 motorină 136 CP 32%mediu
17FORD C-MAX 2013 - 20171,8%+0,1 puncte1.6 motorină 116 CP 21%mediu
18VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN 2014 - 20171,8%+0,4 puncte1.6 motorină 110 CP 43%mediu
19VOLKSWAGEN MULTIVAN 2013 - 20171,8%+0,1 puncte2.0 motorină 179 CP 51%mediu
20CITROEN C4 PICASSO 2013 - 20171,7%0,0 puncte1.6 motorină 116 CP 31%mediu
21VOLKSWAGEN CARAVELLE 2013 - 20151,6%+0,1 puncte2.0 motorină 140 CP 59%mediu
22FORD S-MAX 2013 - 20171,5%-0,1 puncte2.0 motorină 163 CP 32%mediu
23FORD GALAXY 2013 - 20141,4%-0,2 puncte2.0 motorină 140 CP 47%mediu
24SEAT ALTEA 2013 - 20151,1%+0,1 puncte1.6 motorină 105 CP 46%mediu
25FORD GRAND C-MAX 2013 - 20141,1%+0,3 puncte1.6 motorină 116 CP 24%mediu
26SKODA ROOMSTER 2013 - 20151,0%+0,1 puncte1.6 motorină 90 CP 37%greu
27FORD B-MAX 2013 - 20151,0%0,0 puncte1.0 benzină 101 CP 39%greu
28RENAULT KANGOO 20130,9%-0,1 puncte1.5 motorină 90 CP 57%greu
29MERCEDES-BENZ VIANO 20130,9%+0,1 puncte2.1 motorină 163 CP 58%greu
30TOYOTA PRIUS PLUS 2016 - 20170,9%+0,3 puncte1.8 hibrid 99 CP 100%greu
31OPEL MERIVA 20130,9%0,0 puncte1.4 benzină 120 CP 38%greu
32CITROEN BERLINGO 2013 - 20140,7%0,0 puncte1.6 motorină 75 CP 25%greu
33FORD TOURNEO CUSTOM 0,5%0,0 puncte2.2 motorină 155 CP 38%greu
34PEUGEOT PARTNER 0,5%+0,1 puncte1.6 motorină 92 CP 29%greu
35TOYOTA VERSO 20130,5%-0,1 puncte2.0 motorină 126 CP 42%greu
36FIAT 500L 2013 - 20150,4%-0,1 puncte1.2 motorină 84 CP 49%greu
37FORD TOURNEO CONNECT 0,4%+0,1 puncte1.5 motorină 120 CP 36%greu
38HYUNDAI IX20 20130,4%+0,1 puncte1.4 benzină 90 CP 37%greu
alte 24 de modele sub 100 de mașini (985 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.