Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2013 - 2017
41.934 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2013 - 2017 | 28,2% | -0,4 puncte | 0.9 benzină 90 CP 20% | ușor |
| 2 | RENAULT CLIO 2013 - 2017 | 11,9% | +0,8 puncte | 1.5 motorină 90 CP 41% | ușor |
| 3 | DACIA SANDERO 2013 - 2017 | 11,3% | +1,0 puncte | 0.9 benzină 90 CP 44% | ușor |
| 4 | SKODA FABIA 2013 - 2017 | 6,8% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 90 CP 17% | ușor |
| 5 | SKODA RAPID 2013 - 2017 | 5,8% | -0,4 puncte | 1.6 motorină 105 CP 20% | ușor |
| 6 | OPEL CORSA 2013 - 2017 | 5,5% | -0,7 puncte | 1.2 benzină 86 CP 24% | ușor |
| 7 | SEAT IBIZA 2013 - 2015 | 5,5% | -0,2 puncte | 1.2 motorină 75 CP 42% | ușor |
| 8 | VOLKSWAGEN POLO 2013 - 2017 | 5,4% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 90 CP 33% | mediu |
| 9 | FORD FIESTA 2013 - 2017 | 5,1% | -0,1 puncte | 1.5 motorină 75 CP 30% | mediu |
| 10 | HYUNDAI I20 2013 - 2017 | 2,8% | -0,2 puncte | 1.2 benzină 83 CP 39% | mediu |
| 11 | TOYOTA YARIS 2013 - 2017 | 2,6% | -0,1 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 65% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 208 2013 - 2017 | 1,9% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 82 CP 36% | mediu |
| 13 | CITROEN C3 2013 - 2017 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 82 CP 38% | mediu |
| 14 | AUDI A1 2013 - 2014 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 90 CP 33% | mediu |
| 15 | KIA RIO 2013 - 2014 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.1 motorină 75 CP 25% | mediu |
| 16 | MINI COOPER | 0,7% | +0,1 puncte | 1.5 benzină 136 CP 20% | greu |
| 17 | SUZUKI SWIFT 2013 - 2015 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 94 CP 51% | greu |
| 18 | RENAULT ZOE 2013 - 2017 | 0,6% | +0,3 puncte | electric 58 CP 100% | greu |
| 19 | FIAT PUNTO 2013 - 2014 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.2 motorină 75 CP 38% | greu |
| 20 | NISSAN MICRA 2013 - 2014 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 80 CP 68% | greu |
| 21 | PEUGEOT 301 | 0,4% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 92 CP 33% | greu |
| 22 | MAZDA 2 2013 - 2017 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.5 benzină 90 CP 38% | greu |
| alte 13 modele sub 100 de mașini (470 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.