Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 2012 - 2016
27.295 de mașini vândute într-un an · 41 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LODGY 2012 - 2016 | 8,5% | +0,4 puncte | 1.5 motorină 107 CP 31% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN TOURAN 2012 - 2016 | 8,1% | -0,2 puncte | 1.6 motorină 105 CP 38% | ușor |
| 3 | RENAULT SCENIC 2012 - 2016 | 7,9% | -0,9 puncte | 1.5 motorină 110 CP 60% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN SHARAN 2012 - 2016 | 6,0% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 58% | ușor |
| 5 | VOLKSWAGEN CADDY 2012 - 2016 | 5,4% | -0,5 puncte | 1.6 motorină 102 CP 31% | ușor |
| 6 | DACIA DOKKER 2013 - 2016 | 5,2% | +0,1 puncte | 1.5 motorină 90 CP 44% | ușor |
| 7 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2012 - 2016 | 4,4% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 102 CP 36% | ușor |
| 8 | VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2012 - 2013 | 4,0% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 105 CP 59% | ușor |
| 9 | RENAULT ESPACE 2012 - 2016 | 3,7% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 160 CP 79% | ușor |
| 10 | MERCEDES-BENZ VITO 2012 - 2016 | 3,6% | -0,3 puncte | 2.1 motorină 163 CP 46% | ușor |
| 11 | SEAT ALHAMBRA 2012 - 2016 | 2,5% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 61% | ușor |
| 12 | OPEL ZAFIRA TOURER 2012 - 2016 | 2,5% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 131 CP 24% | ușor |
| 13 | MERCEDES-BENZ CLASA B 2012 - 2016 | 2,4% | -0,1 puncte | 1.5 motorină 109 CP 28% | ușor |
| 14 | OPEL ZAFIRA 2012 - 2014 | 2,2% | -0,3 puncte | 1.7 motorină 125 CP 48% | ușor |
| 15 | FORD C-MAX 2012 - 2016 | 2,2% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 116 CP 32% | mediu |
| 16 | CITROEN C4 PICASSO 2012 - 2016 | 2,0% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 116 CP 24% | mediu |
| 17 | OPEL VIVARO 2012 - 2016 | 2,0% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 114 CP 45% | mediu |
| 18 | RENAULT TRAFIC 2012 - 2016 | 2,0% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 125 CP 56% | mediu |
| 19 | MERCEDES-BENZ CLASA V 2014 - 2016 | 1,8% | 0,0 puncte | 2.1 motorină 190 CP 69% | mediu |
| 20 | SEAT ALTEA 2012 - 2015 | 1,7% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 105 CP 41% | mediu |
| 21 | VOLKSWAGEN MULTIVAN 2012 - 2016 | 1,6% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 51% | mediu |
| 22 | VOLKSWAGEN CARAVELLE 2012 - 2015 | 1,5% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 57% | mediu |
| 23 | VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN 2014 - 2016 | 1,5% | +0,3 puncte | 1.6 motorină 110 CP 48% | mediu |
| 24 | OPEL MERIVA 2012 - 2013 | 1,4% | -0,1 puncte | 1.7 motorină 110 CP 23% | mediu |
| 25 | FORD S-MAX 2012 - 2016 | 1,3% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 163 CP 32% | mediu |
| 26 | FORD GALAXY 2012 - 2014 | 1,3% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 47% | mediu |
| 27 | SKODA ROOMSTER 2012 - 2015 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 90 CP 29% | mediu |
| 28 | FORD GRAND C-MAX 2012 - 2014 | 1,0% | +0,2 puncte | 1.6 motorină 116 CP 23% | greu |
| 29 | RENAULT KANGOO 2012 - 2013 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 90 CP 53% | greu |
| 30 | MERCEDES-BENZ VIANO 2012 - 2013 | 0,9% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 163 CP 60% | greu |
| 31 | TOYOTA PRIUS PLUS 2016 | 0,9% | +0,3 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 100% | greu |
| 32 | FORD B-MAX 2012 - 2015 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.0 benzină 101 CP 39% | greu |
| 33 | CITROEN BERLINGO 2012 - 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 75 CP 26% | greu |
| 34 | HYUNDAI IX20 2012 - 2013 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 90 CP 35% | greu |
| 35 | FORD TOURNEO CUSTOM | 0,5% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 155 CP 38% | greu |
| 36 | PEUGEOT PARTNER | 0,5% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 92 CP 32% | greu |
| 37 | TOYOTA VERSO 2012 - 2013 | 0,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 126 CP 38% | greu |
| 38 | FIAT 500L 2012 - 2015 | 0,4% | -0,1 puncte | 1.2 motorină 84 CP 49% | greu |
| 39 | FORD TOURNEO CONNECT | 0,4% | +0,1 puncte | 1.5 motorină 120 CP 36% | greu |
| 40 | CHEVROLET ORLANDO 2012 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 41% | greu |
| 41 | MAZDA 5 2012 | 0,4% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 116 CP 77% | greu |
| alte 27 de modele sub 100 de mașini (866 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.