Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2012 - 2016
54.472 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2012 - 2016 | 25,8% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 33% | ușor |
| 2 | BMW SERIA 3 2012 - 2016 | 17,4% | +0,7 puncte | 2.0 motorină 184 CP 33% | ușor |
| 3 | AUDI A4 2012 - 2016 | 14,6% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 30% | ușor |
| 4 | SKODA SUPERB 2012 - 2016 | 5,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 26% | ușor |
| 5 | AUDI A5 2012 - 2016 | 4,4% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 177 CP 32% | ușor |
| 6 | RENAULT TALISMAN 2016 | 4,3% | +0,3 puncte | 1.6 motorină 131 CP 47% | ușor |
| 7 | VOLKSWAGEN CC 2012 - 2016 | 4,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 38% | ușor |
| 8 | OPEL INSIGNIA 2012 - 2016 | 4,0% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 160 CP 36% | mediu |
| 9 | PEUGEOT 508 2012 - 2016 | 3,6% | -0,2 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 21% | mediu |
| 10 | FORD MONDEO 2012 - 2016 | 3,4% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 24% | mediu |
| 11 | BMW SERIA 4 2013 - 2016 | 2,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 190 CP 38% | mediu |
| 12 | RENAULT LAGUNA 2012 - 2015 | 1,7% | -0,2 puncte | 1.5 motorină 110 CP 59% | mediu |
| 13 | VOLVO V60 2012 - 2016 | 1,6% | 0,0 puncte | 2.4 hibrid 215 CP 28% | mediu |
| 14 | MAZDA 6 2012 - 2016 | 1,2% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 175 CP 35% | mediu |
| 15 | TOYOTA AVENSIS 2012 - 2016 | 1,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 126 CP 43% | mediu |
| 16 | HYUNDAI I40 2012 - 2016 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 136 CP 41% | greu |
| 17 | CITROEN C5 2012 | 0,8% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 163 CP 30% | greu |
| 18 | VOLVO S60 2012 - 2016 | 0,7% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 114 CP 32% | greu |
| 19 | CITROEN DS5 2012 - 2014 | 0,6% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 50% | greu |
| 20 | JAGUAR XE 2015 - 2016 | 0,4% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 179 CP 95% | greu |
| 21 | KIA OPTIMA 2012 - 2016 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 141 CP 44% | greu |
| 22 | SEAT EXEO 2012 - 2013 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 44% | greu |
| alte 17 modele sub 100 de mașini (477 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.