Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Compacte (C), 2012 - 2016
81.752 de mașini vândute într-un an · 36 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN GOLF 2012 - 2016 | 18,2% | +0,5 puncte | 1.6 motorină 105 CP 39% | ușor |
| 2 | SKODA OCTAVIA 2012 - 2016 | 13,6% | -0,4 puncte | 1.6 motorină 105 CP 31% | ușor |
| 3 | RENAULT MEGANE 2012 - 2016 | 12,9% | -0,2 puncte | 1.5 motorină 110 CP 70% | ușor |
| 4 | FORD FOCUS 2012 - 2016 | 8,2% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 116 CP 26% | ușor |
| 5 | OPEL ASTRA 2012 - 2016 | 6,6% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 110 CP 24% | ușor |
| 6 | MERCEDES-BENZ CLASA C 2012 - 2016 | 5,1% | +0,2 puncte | 2.1 motorină 170 CP 37% | ușor |
| 7 | SEAT LEON 2012 - 2016 | 3,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 16% | ușor |
| 8 | BMW SERIA 1 2012 - 2016 | 3,6% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 143 CP 20% | ușor |
| 9 | AUDI A3 2012 - 2016 | 3,5% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 105 CP 23% | ușor |
| 10 | PEUGEOT 308 2012 - 2016 | 3,3% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 120 CP 36% | ușor |
| 11 | TOYOTA AURIS 2012 - 2016 | 2,4% | +0,1 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 79% | ușor |
| 12 | VOLKSWAGEN JETTA 2012 - 2016 | 2,3% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 105 CP 39% | ușor |
| 13 | VOLVO V40 2012 - 2016 | 2,1% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 114 CP 34% | mediu |
| 14 | HYUNDAI I30 2012 - 2016 | 1,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 110 CP 22% | mediu |
| 15 | MERCEDES-BENZ CLA 2013 - 2016 | 1,6% | 0,0 puncte | 2.1 motorină 136 CP 24% | mediu |
| 16 | MERCEDES-BENZ CLASA A 2012 - 2016 | 1,5% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 109 CP 30% | mediu |
| 17 | MAZDA 3 2012 - 2016 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 120 CP 48% | mediu |
| 18 | KIA CEED 2012 - 2016 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 128 CP 18% | mediu |
| 19 | TOYOTA PRIUS 2012 - 2016 | 1,0% | -0,1 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 73% | mediu |
| 20 | BMW SERIA 2 2014 - 2016 | 0,9% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 39% | mediu |
| 21 | RENAULT FLUENCE 2012 - 2013 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 110 CP 30% | mediu |
| 22 | CITROEN C4 2012 - 2016 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 111 CP 24% | mediu |
| 23 | SEAT TOLEDO 2013 - 2016 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 29% | mediu |
| 24 | TOYOTA COROLLA | 0,4% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 132 CP 51% | mediu |
| 25 | HYUNDAI ELANTRA | 0,4% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 126 CP 52% | greu |
| 26 | HONDA CIVIC | 0,4% | 0,0 puncte | 1.8 benzină 141 CP 59% | greu |
| 27 | ALFA ROMEO GIULIETTA 2012 - 2014 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 27% | greu |
| 28 | CHEVROLET CRUZE 2012 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 36% | greu |
| 29 | FIAT TIPO | 0,3% | 0,0 puncte | 1.2 motorină 95 CP 44% | greu |
| 30 | CITROEN C-ELYSEE 2016 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 82 CP 66% | greu |
| 31 | VOLVO V50 2012 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 114 CP 90% | greu |
| 32 | CITROEN DS4 2012 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 111 CP 36% | greu |
| 33 | NISSAN PULSAR 2014 - 2016 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 110 CP 61% | greu |
| 34 | LEXUS CT 2012 - 2015 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 100% | greu |
| 35 | MITSUBISHI LANCER | 0,1% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 117 CP 54% | greu |
| 36 | LEXUS IS 2013 - 2016 | 0,1% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 181 CP 94% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (413 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.