Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2012 - 2016
51.226 de mașini vândute într-un an · 25 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2012 - 2016 | 27,1% | -0,3 puncte | 1.1 benzină 75 CP 22% | ușor |
| 2 | RENAULT CLIO 2012 - 2016 | 10,5% | +0,7 puncte | 1.5 motorină 90 CP 38% | ușor |
| 3 | DACIA SANDERO 2012 - 2016 | 10,4% | +0,9 puncte | 0.9 benzină 90 CP 39% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN POLO 2012 - 2016 | 9,3% | -0,2 puncte | 1.2 motorină 75 CP 28% | ușor |
| 5 | SKODA FABIA 2012 - 2016 | 7,5% | -0,3 puncte | 1.2 motorină 75 CP 17% | ușor |
| 6 | FORD FIESTA 2012 - 2016 | 6,7% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 82 CP 21% | ușor |
| 7 | OPEL CORSA 2012 - 2016 | 5,1% | -0,5 puncte | 1.2 benzină 86 CP 21% | ușor |
| 8 | SEAT IBIZA 2012 - 2015 | 4,8% | -0,1 puncte | 1.2 motorină 75 CP 39% | ușor |
| 9 | SKODA RAPID 2012 - 2016 | 4,3% | -0,2 puncte | 1.6 motorină 105 CP 22% | mediu |
| 10 | HYUNDAI I20 2012 - 2016 | 2,7% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 83 CP 33% | mediu |
| 11 | TOYOTA YARIS 2012 - 2016 | 2,1% | 0,0 puncte | 1.5 hibrid 73 CP 63% | mediu |
| 12 | PEUGEOT 208 2012 - 2016 | 1,7% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 82 CP 34% | mediu |
| 13 | AUDI A1 2012 - 2014 | 1,1% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 90 CP 20% | mediu |
| 14 | CITROEN C3 2012 - 2016 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.2 benzină 82 CP 30% | mediu |
| 15 | MINI COOPER 2012 | 0,7% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 122 CP 25% | mediu |
| 16 | FIAT PUNTO 2012 - 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 69 CP 33% | mediu |
| 17 | KIA RIO 2012 - 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.1 motorină 75 CP 29% | mediu |
| 18 | PEUGEOT 207 2012 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 92 CP 30% | greu |
| 19 | RENAULT ZOE 2013 - 2016 | 0,5% | +0,2 puncte | electric 58 CP 100% | greu |
| 20 | SUZUKI SWIFT 2012 - 2015 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 94 CP 70% | greu |
| 21 | PEUGEOT 301 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 92 CP 33% | greu |
| 22 | CHEVROLET AVEO | 0,3% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 86 CP 43% | greu |
| 23 | MAZDA 2 2012 - 2016 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.5 benzină 90 CP 30% | greu |
| 24 | NISSAN MICRA 2012 - 2014 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 80 CP 90% | greu |
| 25 | PEUGEOT 206 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.1 benzină 60 CP 39% | greu |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (544 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.