Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mari, 2011 - 2015
19.341 de mașini vândute într-un an · 20 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLVO XC60 2011 - 2015 | 13,1% | -1,8 puncte | 2.0 motorină 163 CP 14% | ușor |
| 2 | BMW X5 2011 - 2015 | 12,7% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 40% | ușor |
| 3 | VOLKSWAGEN TOUAREG 2011 - 2015 | 12,4% | +1,3 puncte | 3.0 motorină 245 CP 34% | ușor |
| 4 | BMW X6 2011 - 2015 | 9,7% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 28% | ușor |
| 5 | MERCEDES-BENZ GLE 2015 | 6,1% | -0,2 puncte | 3.0 motorină 258 CP 96% | ușor |
| 6 | PORSCHE CAYENNE 2011 - 2015 | 6,1% | +0,3 puncte | 3.0 motorină 245 CP 67% | ușor |
| 7 | BMW X4 2014 - 2015 | 5,4% | +0,7 puncte | 2.0 motorină 190 CP 87% | ușor |
| 8 | MITSUBISHI OUTLANDER 2011 - 2015 | 5,2% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 121 CP 46% | mediu |
| 9 | MERCEDES-BENZ ML 2011 - 2014 | 4,1% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 258 CP 72% | mediu |
| 10 | AUDI Q7 2012 - 2015 | 3,8% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 272 CP 64% | mediu |
| 11 | LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2011 - 2015 | 3,4% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 258 CP 20% | mediu |
| 12 | MERCEDES-BENZ GLC 2015 | 2,8% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 170 CP 87% | mediu |
| 13 | HYUNDAI SANTA FE 2011 - 2015 | 2,8% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 197 CP 86% | mediu |
| 14 | VOLVO XC90 2011 - 2015 | 2,6% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 224 CP 50% | greu |
| 15 | KIA SORENTO 2011 - 2015 | 1,8% | +0,2 puncte | 2.2 motorină 200 CP 54% | greu |
| 16 | MAZDA CX-7 2011 | 1,4% | -0,3 puncte | 2.2 motorină 173 CP 96% | greu |
| 17 | FIAT FREEMONT 2011 - 2015 | 1,1% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 56% | greu |
| 18 | LAND ROVER RANGE ROVER | 1,1% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 53% | greu |
| 19 | PORSCHE MACAN 2014 - 2015 | 0,9% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 258 CP 73% | greu |
| 20 | JEEP WRANGLER | 0,7% | 0,0 puncte | 2.8 motorină 200 CP 98% | greu |
| alte 16 modele sub 100 de mașini (571 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.