Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mari, 2010 - 2014
14.867 de mașini vândute într-un an · 19 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW X5 2010 - 2014 | 13,7% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 258 CP 48% | ușor |
| 2 | VOLVO XC60 2010 - 2014 | 12,4% | -2,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 19% | ușor |
| 3 | VOLKSWAGEN TOUAREG 2010 - 2014 | 11,3% | +0,8 puncte | 3.0 motorină 245 CP 49% | ușor |
| 4 | BMW X6 2010 - 2014 | 10,4% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 306 CP 26% | ușor |
| 5 | PORSCHE CAYENNE 2010 - 2014 | 7,7% | +0,4 puncte | 3.0 motorină 245 CP 69% | ușor |
| 6 | MITSUBISHI OUTLANDER 2010 - 2014 | 7,1% | 0,0 puncte | 2.0 hibrid 121 CP 44% | ușor |
| 7 | BMW X4 2014 | 6,9% | +0,9 puncte | 2.0 motorină 190 CP 88% | mediu |
| 8 | MERCEDES-BENZ ML 2010 - 2014 | 5,5% | +0,3 puncte | 3.0 motorină 258 CP 71% | mediu |
| 9 | HYUNDAI SANTA FE 2010 - 2014 | 3,7% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 197 CP 86% | mediu |
| 10 | LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2010 - 2014 | 3,6% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 24% | mediu |
| 11 | AUDI Q7 2010 - 2014 | 3,0% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 239 CP 62% | mediu |
| 12 | VOLVO XC90 2010 - 2014 | 2,6% | +0,1 puncte | 2.4 motorină 185 CP 60% | mediu |
| 13 | MAZDA CX-7 2010 - 2011 | 1,8% | -0,3 puncte | 2.2 motorină 173 CP 96% | mediu |
| 14 | FIAT FREEMONT 2011 - 2014 | 1,4% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 56% | greu |
| 15 | LAND ROVER RANGE ROVER | 1,4% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 54% | greu |
| 16 | KIA SORENTO 2010 - 2014 | 1,1% | -0,1 puncte | 2.2 motorină 197 CP 92% | greu |
| 17 | PORSCHE MACAN 2014 | 1,1% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 83% | greu |
| 18 | JEEP WRANGLER | 1,0% | -0,1 puncte | 2.8 motorină 200 CP 89% | greu |
| 19 | LAND ROVER DISCOVERY | 0,8% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 256 CP 30% | greu |
| alte 17 modele sub 100 de mașini (553 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.