Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2010 - 2014
62.501 mașini vândute într-un an · 23 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AUDI A4 2010 - 2014 | 23,2% | +1,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 45% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN PASSAT 2010 - 2014 | 22,7% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 140 CP 54% | ușor |
| 3 | BMW SERIA 3 2010 - 2014 | 15,8% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 184 CP 37% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN CC 2010 - 2014 | 6,7% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 45% | ușor |
| 5 | AUDI A5 2010 - 2014 | 6,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 177 CP 20% | ușor |
| 6 | OPEL INSIGNIA 2010 - 2014 | 4,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 131 CP 35% | ușor |
| 7 | SKODA SUPERB 2010 - 2014 | 3,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 39% | ușor |
| 8 | PEUGEOT 508 2010 - 2014 | 2,8% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 24% | ușor |
| 9 | RENAULT LAGUNA 2010 - 2014 | 2,4% | -0,1 puncte | 1.5 motorină 110 CP 57% | mediu |
| 10 | FORD MONDEO 2010 - 2014 | 2,0% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 29% | mediu |
| 11 | CITROEN C5 2010 - 2012 | 1,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 26% | mediu |
| 12 | BMW SERIA 4 2013 - 2014 | 1,1% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 184 CP 54% | mediu |
| 13 | MAZDA 6 2010 - 2014 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 175 CP 31% | mediu |
| 14 | SEAT EXEO 2010 - 2013 | 1,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 143 CP 64% | mediu |
| 15 | VOLVO V60 2010 - 2014 | 1,0% | 0,0 puncte | 2.4 hibrid 215 CP 38% | mediu |
| 16 | TOYOTA AVENSIS 2010 - 2014 | 0,8% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 126 CP 49% | greu |
| 17 | HYUNDAI I40 2011 - 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 136 CP 59% | greu |
| 18 | VOLVO S60 2010 - 2014 | 0,6% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 41% | greu |
| 19 | PEUGEOT 407 2010 | 0,5% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 77% | greu |
| 20 | CITROEN DS5 2011 - 2014 | 0,5% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 51% | greu |
| 21 | ALFA ROMEO 159 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 170 CP 39% | greu |
| 22 | RENAULT LATITUDE 2010 - 2012 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 48% | greu |
| 23 | VOLVO V70 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 136 CP 22% | greu |
| alte 19 modele sub 100 de mașini (482 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.