Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Compacte (C), 2009 - 2013
93.762 de mașini vândute într-un an · 37 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN GOLF 2009 - 2013 | 21,7% | +0,4 puncte | 1.6 motorină 105 CP 26% | ușor |
| 2 | SKODA OCTAVIA 2009 - 2013 | 13,9% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 26% | ușor |
| 3 | FORD FOCUS 2009 - 2013 | 10,0% | -0,3 puncte | 1.6 motorină 109 CP 22% | ușor |
| 4 | OPEL ASTRA 2009 - 2013 | 9,9% | -0,2 puncte | 1.7 motorină 110 CP 31% | ușor |
| 5 | RENAULT MEGANE 2009 - 2013 | 8,8% | -0,2 puncte | 1.5 motorină 110 CP 53% | ușor |
| 6 | BMW SERIA 1 2009 - 2013 | 5,4% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 143 CP 38% | ușor |
| 7 | AUDI A3 2009 - 2013 | 3,6% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 24% | ușor |
| 8 | MERCEDES-BENZ CLASA C 2009 - 2013 | 3,2% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 170 CP 23% | ușor |
| 9 | SEAT LEON 2009 - 2013 | 2,8% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 125 CP 17% | ușor |
| 10 | KIA CEED 2009 - 2013 | 1,9% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 109 CP 38% | ușor |
| 11 | VOLKSWAGEN JETTA 2009 - 2013 | 1,9% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 45% | ușor |
| 12 | HYUNDAI I30 2009 - 2013 | 1,9% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 109 CP 28% | ușor |
| 13 | PEUGEOT 308 2009 - 2013 | 1,6% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 120 CP 20% | mediu |
| 14 | MAZDA 3 2009 - 2013 | 1,5% | -0,2 puncte | 1.6 benzină 105 CP 49% | mediu |
| 15 | TOYOTA AURIS 2009 - 2013 | 1,5% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 52% | mediu |
| 16 | MERCEDES-BENZ CLASA A 2009 - 2013 | 1,4% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 109 CP 27% | mediu |
| 17 | CITROEN C4 2009 - 2013 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 22% | mediu |
| 18 | VOLVO V40 2012 - 2013 | 0,8% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 114 CP 78% | mediu |
| 19 | MERCEDES-BENZ CLA 2013 | 0,7% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 170 CP 42% | mediu |
| 20 | RENAULT FLUENCE 2009 - 2013 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 110 CP 37% | mediu |
| 21 | TOYOTA PRIUS 2010 - 2013 | 0,7% | -0,1 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 97% | mediu |
| 22 | VOLVO V50 2009 - 2012 | 0,6% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 69% | mediu |
| 23 | CHEVROLET CRUZE 2009 - 2012 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 113 CP 30% | mediu |
| 24 | HONDA CIVIC 2009 - 2011 | 0,6% | +0,1 puncte | 1.8 benzină 140 CP 29% | mediu |
| 25 | VOLVO S40 2009 - 2012 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 68% | mediu |
| 26 | FIAT BRAVO 2009 - 2011 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 90 CP 32% | greu |
| 27 | MITSUBISHI LANCER 2009 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 24% | greu |
| 28 | ALFA ROMEO GIULIETTA 2010 - 2013 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 30% | greu |
| 29 | SEAT TOLEDO 2013 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 44% | greu |
| 30 | VOLVO C30 2009 - 2013 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 50% | greu |
| 31 | TOYOTA COROLLA | 0,2% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 90 CP 57% | greu |
| 32 | CITROEN DS4 2011 - 2012 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 111 CP 38% | greu |
| 33 | LEXUS CT 2011 - 2013 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.8 hibrid 99 CP 100% | greu |
| 34 | LEXUS IS 2013 | 0,1% | 0,0 puncte | 2.5 hibrid 181 CP 75% | greu |
| 35 | HYUNDAI ELANTRA | 0,1% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 132 CP 98% | greu |
| 36 | LANCIA DELTA 2009 - 2011 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 120 CP 51% | greu |
| 37 | FIAT LINEA | 0,1% | 0,0 puncte | 1.2 motorină 90 CP 70% | greu |
| alte 12 modele sub 100 de mașini (543 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.