Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mari, 2008 - 2012
15.408 mașini vândute într-un an · 19 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN TOUAREG 2008 - 2012 | 21,5% | +1,0 puncte | 3.0 motorină 239 CP 27% | ușor |
| 2 | MERCEDES-BENZ ML 2008 - 2012 | 10,0% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 258 CP 37% | ușor |
| 3 | BMW X5 2008 - 2012 | 9,6% | -0,3 puncte | 3.0 motorină 235 CP 64% | ușor |
| 4 | VOLVO XC60 2008 - 2012 | 9,2% | -1,1 puncte | 2.4 motorină 163 CP 29% | ușor |
| 5 | BMW X6 2008 - 2012 | 8,7% | +0,3 puncte | 3.0 motorină 306 CP 30% | ușor |
| 6 | PORSCHE CAYENNE 2010 - 2012 | 7,1% | +0,5 puncte | 3.0 motorină 245 CP 73% | ușor |
| 7 | MITSUBISHI OUTLANDER 2008 - 2012 | 6,0% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 140 CP 62% | mediu |
| 8 | HYUNDAI SANTA FE 2008 - 2012 | 4,6% | +0,5 puncte | 2.2 motorină 155 CP 72% | mediu |
| 9 | VOLVO XC90 2008 - 2012 | 3,7% | 0,0 puncte | 2.4 motorină 185 CP 47% | mediu |
| 10 | AUDI Q7 2008 - 2012 | 3,0% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 239 CP 60% | mediu |
| 11 | LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2008 - 2011 | 2,3% | -0,3 puncte | 2.7 motorină 190 CP 44% | mediu |
| 12 | MAZDA CX-7 2009 - 2011 | 2,1% | -0,3 puncte | 2.2 motorină 173 CP 79% | mediu |
| 13 | KIA SORENTO 2008 - 2012 | 2,1% | +0,1 puncte | 2.5 motorină 170 CP 61% | mediu |
| 14 | TOYOTA LAND CRUISER 2008 | 1,6% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 173 CP 74% | greu |
| 15 | LAND ROVER DISCOVERY 2008 | 1,4% | 0,0 puncte | 2.7 motorină 190 CP 57% | greu |
| 16 | FIAT FREEMONT 2011 - 2012 | 1,4% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 56% | greu |
| 17 | NISSAN PATHFINDER 2008 | 1,3% | +0,1 puncte | 2.5 motorină 171 CP 77% | greu |
| 18 | JEEP WRANGLER | 1,0% | 0,0 puncte | 2.8 motorină 200 CP 80% | greu |
| 19 | LEXUS RX 2008 - 2012 | 0,7% | -0,2 puncte | 3.5 hibrid 249 CP 49% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (411 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.