Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2008 - 2012
79.841 de mașini vândute într-un an · 27 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2008 - 2012 | 30,1% | -0,6 puncte | 2.0 motorină 140 CP 56% | ușor |
| 2 | AUDI A4 2008 - 2012 | 21,9% | +1,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 38% | ușor |
| 3 | BMW SERIA 3 2008 - 2012 | 15,4% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 143 CP 29% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN CC 2008 - 2012 | 5,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 46% | ușor |
| 5 | AUDI A5 2008 - 2012 | 4,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 177 CP 23% | ușor |
| 6 | FORD MONDEO 2008 - 2012 | 3,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 40% | ușor |
| 7 | SKODA SUPERB 2008 - 2012 | 3,2% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 40% | ușor |
| 8 | OPEL INSIGNIA 2009 - 2012 | 3,0% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 160 CP 41% | ușor |
| 9 | RENAULT LAGUNA 2008 - 2012 | 1,9% | -0,1 puncte | 1.5 motorină 110 CP 46% | ușor |
| 10 | PEUGEOT 508 2010 - 2012 | 1,9% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 26% | mediu |
| 11 | CITROEN C5 2008 - 2012 | 1,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 21% | mediu |
| 12 | TOYOTA AVENSIS 2008 - 2012 | 1,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 126 CP 57% | mediu |
| 13 | MAZDA 6 2008 - 2012 | 1,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 34% | mediu |
| 14 | OPEL VECTRA 2008 | 0,9% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 120 CP 41% | mediu |
| 15 | ALFA ROMEO 159 2008 - 2009 | 0,9% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 150 CP 54% | mediu |
| 16 | SEAT EXEO 2009 - 2012 | 0,8% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 143 CP 64% | mediu |
| 17 | PEUGEOT 407 2008 - 2010 | 0,7% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 71% | mediu |
| 18 | VOLVO S60 2010 - 2012 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 38% | mediu |
| 19 | HYUNDAI I40 2011 - 2012 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 136 CP 59% | greu |
| 20 | VOLVO V60 2010 - 2012 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 163 CP 46% | greu |
| 21 | CITROEN DS5 2011 - 2012 | 0,3% | -0,1 puncte | 2.0 hibrid 163 CP 58% | greu |
| 22 | HONDA ACCORD | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 156 CP 35% | greu |
| 23 | SAAB 9-3 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 38% | greu |
| 24 | OPEL SIGNUM 2008 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 78% | greu |
| 25 | FIAT CROMA 2008 - 2010 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 55% | greu |
| 26 | VOLVO V70 | 0,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 136 CP 20% | greu |
| 27 | RENAULT LATITUDE 2010 - 2012 | 0,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 52% | greu |
| alte 20 de modele sub 100 de mașini (547 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.