Lichiditate pe segment

Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.

Medii (D), 2007 - 2011 83.675 de mașini vândute într-un an · 25 de modele cu peste 100 În ordinea părții din segment
#Model, ani de fabricațieCât din segmentFață de anul trecut Cea mai vândută motorizareSe vinde
1VOLKSWAGEN PASSAT 2007 - 201132,2%-0,4 puncte2.0 motorină 140 CP 60%ușor
2AUDI A4 2007 - 201119,5%+0,9 puncte2.0 motorină 143 CP 34%ușor
3BMW SERIA 3 2007 - 201118,2%+0,2 puncte2.0 motorină 163 CP 33%ușor
4VOLKSWAGEN CC 2008 - 20114,9%0,0 puncte2.0 motorină 140 CP 46%ușor
5FORD MONDEO 2007 - 20113,3%0,0 puncte2.0 motorină 140 CP 37%ușor
6SKODA SUPERB 2007 - 20113,1%+0,1 puncte2.0 motorină 140 CP 39%ușor
7OPEL INSIGNIA 2009 - 20112,8%+0,2 puncte2.0 motorină 160 CP 42%ușor
8AUDI A5 2007 - 20112,5%+0,1 puncte2.0 motorină 170 CP 20%ușor
9RENAULT LAGUNA 2007 - 20112,1%-0,1 puncte1.5 motorină 110 CP 40%mediu
10PEUGEOT 407 2007 - 20101,5%-0,2 puncte2.0 motorină 136 CP 51%mediu
11CITROEN C5 2007 - 20111,2%0,0 puncte1.6 motorină 109 CP 22%mediu
12TOYOTA AVENSIS 2007 - 20111,2%-0,1 puncte2.0 motorină 126 CP 46%mediu
13MAZDA 6 2007 - 20111,2%-0,2 puncte2.0 motorină 140 CP 26%mediu
14PEUGEOT 508 2010 - 20111,1%0,0 puncte2.0 motorină 163 CP 26%mediu
15ALFA ROMEO 159 2007 - 20090,9%-0,1 puncte1.9 motorină 150 CP 49%mediu
16OPEL VECTRA 2007 - 20080,9%-0,1 puncte1.9 motorină 120 CP 41%mediu
17SEAT EXEO 2009 - 20110,7%0,0 puncte2.0 motorină 143 CP 64%mediu
18VOLVO S60 2010 - 20110,4%0,0 puncte2.0 motorină 163 CP 44%greu
19VOLVO V60 2010 - 20110,3%0,0 puncte2.0 motorină 163 CP 46%greu
20HONDA ACCORD 0,3%0,0 puncte2.0 benzină 155 CP 30%greu
21SAAB 9-3 0,2%0,0 puncte1.9 motorină 150 CP 42%greu
22OPEL SIGNUM 2007 - 20080,2%0,0 puncte1.9 motorină 150 CP 75%greu
23FIAT CROMA 2007 - 20100,1%0,0 puncte1.9 motorină 150 CP 55%greu
24VOLVO V70 0,1%0,0 puncte2.0 motorină 136 CP 19%greu
25RENAULT LATITUDE 2010 - 20110,1%0,0 puncte2.0 motorină 150 CP 52%greu
alte 21 de modele sub 100 de mașini (691 în total)

Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.

Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.