Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 2006 - 2010
37.187 de mașini vândute într-un an · 32 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN TOURAN 2006 - 2010 | 16,5% | -0,5 puncte | 1.9 motorină 105 CP 38% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2006 - 2010 | 9,9% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 105 CP 28% | ușor |
| 3 | OPEL ZAFIRA 2006 - 2010 | 7,2% | -0,6 puncte | 1.9 motorină 120 CP 29% | ușor |
| 4 | RENAULT SCENIC 2006 - 2010 | 6,0% | -0,3 puncte | 1.9 motorină 131 CP 28% | ușor |
| 5 | VOLKSWAGEN SHARAN 2006 - 2010 | 5,4% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 56% | ușor |
| 6 | VOLKSWAGEN CADDY 2006 - 2010 | 4,7% | +0,5 puncte | 1.9 motorină 105 CP 64% | ușor |
| 7 | FORD C-MAX 2006 - 2010 | 4,1% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 28% | ușor |
| 8 | MERCEDES-BENZ CLASA B 2006 - 2010 | 4,1% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 109 CP 38% | ușor |
| 9 | SEAT ALTEA 2006 - 2010 | 3,5% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 105 CP 30% | ușor |
| 10 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2006 - 2010 | 3,4% | +0,3 puncte | 1.9 motorină 102 CP 27% | ușor |
| 11 | MERCEDES-BENZ VITO 2006 - 2010 | 3,2% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 150 CP 31% | ușor |
| 12 | FORD S-MAX 2006 - 2010 | 2,3% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 50% | mediu |
| 13 | FORD GALAXY 2006 - 2010 | 2,3% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 62% | mediu |
| 14 | OPEL MERIVA 2006 - 2010 | 2,2% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 101 CP 25% | mediu |
| 15 | OPEL VIVARO 2006 - 2010 | 2,0% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 114 CP 42% | mediu |
| 16 | SEAT ALHAMBRA 2006 - 2010 | 1,9% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 53% | mediu |
| 17 | CITROEN C4 PICASSO 2006 - 2010 | 1,8% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 48% | mediu |
| 18 | SKODA ROOMSTER 2007 - 2010 | 1,8% | +0,1 puncte | 1.4 motorină 80 CP 22% | mediu |
| 19 | RENAULT TRAFIC 2007 - 2010 | 1,5% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 114 CP 44% | mediu |
| 20 | MAZDA 5 2006 - 2009 | 1,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 143 CP 44% | mediu |
| 21 | MERCEDES-BENZ VIANO 2006 - 2010 | 1,5% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 150 CP 62% | mediu |
| 22 | FIAT DOBLO 2006 - 2010 | 1,3% | +0,1 puncte | 1.2 motorină 84 CP 37% | greu |
| 23 | VOLKSWAGEN MULTIVAN 2006 - 2010 | 1,3% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 179 CP 49% | greu |
| 24 | RENAULT KANGOO 2006 - 2010 | 1,2% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 68 CP 17% | greu |
| 25 | RENAULT ESPACE 2006 - 2010 | 1,1% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 43% | greu |
| 26 | OPEL COMBO 2006 - 2010 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 101 CP 45% | greu |
| 27 | VOLKSWAGEN CARAVELLE 2010 | 0,8% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 53% | greu |
| 28 | CITROEN BERLINGO 2006 - 2010 | 0,8% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 75 CP 29% | greu |
| 29 | PEUGEOT PARTNER | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 75 CP 46% | greu |
| 30 | FORD TOURNEO CONNECT 2006 - 2010 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.8 motorină 90 CP 65% | greu |
| 31 | PEUGEOT 807 2006 - 2009 | 0,4% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 136 CP 59% | greu |
| 32 | CITROEN XSARA PICASSO 2006 - 2010 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 109 CP 34% | greu |
| alte 35 de modele sub 100 de mașini (1.399 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.