Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2006 - 2010
71.348 de mașini vândute într-un an · 34 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DACIA LOGAN 2006 - 2010 | 27,4% | +0,3 puncte | 1.4 benzină 75 CP 46% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN POLO 2006 - 2010 | 13,4% | -0,1 puncte | 1.2 motorină 75 CP 14% | ușor |
| 3 | SKODA FABIA 2006 - 2010 | 9,5% | +0,2 puncte | 1.2 benzină 60 CP 14% | ușor |
| 4 | FORD FIESTA 2006 - 2010 | 8,8% | -0,1 puncte | 1.4 motorină 68 CP 20% | ușor |
| 5 | OPEL CORSA 2006 - 2010 | 8,7% | -0,3 puncte | 1.2 benzină 80 CP 31% | ușor |
| 6 | SEAT IBIZA 2006 - 2010 | 4,1% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 69 CP 26% | ușor |
| 7 | DACIA SANDERO 2008 - 2010 | 4,1% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 75 CP 44% | ușor |
| 8 | PEUGEOT 207 2006 - 2010 | 3,1% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 120 CP 18% | ușor |
| 9 | PEUGEOT 206 2006 - 2008 | 2,2% | -0,2 puncte | 1.4 benzină 75 CP 36% | ușor |
| 10 | RENAULT CLIO 2006 - 2010 | 2,1% | +0,1 puncte | 1.1 benzină 75 CP 27% | ușor |
| 11 | CHEVROLET AVEO 2008 - 2010 | 1,9% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 94 CP 46% | ușor |
| 12 | FIAT PUNTO 2006 - 2010 | 1,7% | -0,1 puncte | 1.4 benzină 77 CP 30% | mediu |
| 13 | TOYOTA YARIS 2006 - 2010 | 1,4% | +0,1 puncte | 1.4 motorină 90 CP 34% | mediu |
| 14 | RENAULT SYMBOL | 1,3% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 75 CP 63% | mediu |
| 15 | HYUNDAI ACCENT | 1,2% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 97 CP 47% | mediu |
| 16 | CITROEN C3 2006 - 2009 | 1,1% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 68 CP 30% | mediu |
| 17 | FORD FUSION 2006 - 2008 | 1,1% | -0,1 puncte | 1.4 benzină 80 CP 43% | mediu |
| 18 | SUZUKI SWIFT 2006 - 2010 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.3 benzină 91 CP 59% | mediu |
| 19 | MITSUBISHI COLT 2006 - 2009 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.3 benzină 95 CP 47% | mediu |
| 20 | MAZDA 2 2006 - 2010 | 0,7% | -0,1 puncte | 1.3 benzină 75 CP 26% | mediu |
| 21 | MINI COOPER 2006 - 2010 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 116 CP 53% | mediu |
| 22 | NISSAN MICRA 2006 - 2009 | 0,6% | -0,1 puncte | 1.2 benzină 65 CP 74% | mediu |
| 23 | SEAT CORDOBA | 0,5% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 86 CP 41% | mediu |
| 24 | RENAULT MODUS 2006 - 2008 | 0,5% | 0,0 puncte | 1.1 benzină 75 CP 34% | greu |
| 25 | CHEVROLET KALOS 2006 - 2008 | 0,4% | -0,1 puncte | 1.1 benzină 72 CP 66% | greu |
| 26 | OPEL TIGRA 2006 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 90 CP 62% | greu |
| 27 | NISSAN NOTE 2006 - 2010 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 86 CP 48% | greu |
| 28 | HYUNDAI GETZ 2006 - 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.1 benzină 65 CP 61% | greu |
| 29 | AUDI A1 2010 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 105 CP 58% | greu |
| 30 | HONDA JAZZ | 0,2% | 0,0 puncte | 1.3 benzină 99 CP 40% | greu |
| 31 | ALFA ROMEO MITO | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 120 CP 19% | greu |
| 32 | MINI ONE 2006 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 75 CP 66% | greu |
| 33 | HYUNDAI I20 2009 - 2010 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 77 CP 73% | greu |
| 34 | KIA RIO 2006 - 2010 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 97 CP 59% | greu |
| alte 10 modele sub 100 de mașini (197 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.