Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV mari, 2005 - 2009
11.578 de mașini vândute într-un an · 16 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN TOUAREG 2005 - 2009 | 20,8% | +0,7 puncte | 2.5 motorină 174 CP 48% | ușor |
| 2 | BMW X5 2005 - 2009 | 13,0% | -0,1 puncte | 3.0 motorină 235 CP 63% | ușor |
| 3 | HYUNDAI SANTA FE 2005 - 2009 | 9,0% | +0,4 puncte | 2.2 motorină 155 CP 49% | ușor |
| 4 | MERCEDES-BENZ ML 2005 - 2008 | 8,1% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 224 CP 68% | ușor |
| 5 | MITSUBISHI OUTLANDER 2007 - 2009 | 7,7% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 65% | ușor |
| 6 | AUDI Q7 2006 - 2009 | 6,3% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 232 CP 62% | mediu |
| 7 | VOLVO XC90 2005 - 2009 | 5,3% | +0,1 puncte | 2.4 motorină 185 CP 43% | mediu |
| 8 | BMW X6 2008 - 2009 | 4,4% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 286 CP 58% | mediu |
| 9 | VOLVO XC60 2008 - 2009 | 4,4% | -0,4 puncte | 2.4 motorină 163 CP 39% | mediu |
| 10 | KIA SORENTO 2005 - 2008 | 4,2% | -0,1 puncte | 2.5 motorină 140 CP 58% | mediu |
| 11 | MAZDA CX-7 2009 | 2,7% | -0,3 puncte | 2.2 motorină 173 CP 81% | mediu |
| 12 | NISSAN PATHFINDER 2005 - 2008 | 2,4% | +0,1 puncte | 2.5 motorină 171 CP 56% | greu |
| 13 | TOYOTA LAND CRUISER 2005 - 2008 | 1,9% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 173 CP 83% | greu |
| 14 | LAND ROVER RANGE ROVER SPORT 2005 - 2008 | 1,6% | -0,2 puncte | 2.7 motorină 190 CP 87% | greu |
| 15 | LAND ROVER DISCOVERY 2005 - 2008 | 1,3% | 0,0 puncte | 2.7 motorină 190 CP 80% | greu |
| 16 | LEXUS RX 2006 - 2009 | 0,9% | -0,3 puncte | 3.5 hibrid 249 CP 50% | greu |
| alte 15 modele sub 100 de mașini (694 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.