Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV compacte, 2005 - 2009
21.530 de mașini vândute într-un an · 23 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW X3 2005 - 2009 | 18,0% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 150 CP 52% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN TIGUAN 2008 - 2009 | 13,5% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 65% | ușor |
| 3 | LAND ROVER FREELANDER 2005 - 2009 | 10,3% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 111 CP 67% | ușor |
| 4 | TOYOTA RAV4 2005 - 2009 | 8,8% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 116 CP 31% | ușor |
| 5 | HYUNDAI TUCSON 2005 - 2008 | 6,8% | +0,3 puncte | 2.0 motorină 140 CP 50% | ușor |
| 6 | AUDI Q5 2009 | 5,6% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 170 CP 57% | ușor |
| 7 | BMW X1 2009 | 4,8% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 177 CP 100% | ușor |
| 8 | NISSAN X-TRAIL 2005 - 2009 | 4,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 49% | ușor |
| 9 | OPEL ANTARA 2007 - 2009 | 3,0% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 95% | mediu |
| 10 | FORD KUGA 2008 - 2009 | 2,9% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 136 CP 100% | mediu |
| 11 | SUZUKI SX4 2006 - 2009 | 2,5% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 120 CP 56% | mediu |
| 12 | KIA SPORTAGE 2005 - 2007 | 2,4% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 72% | mediu |
| 13 | CHEVROLET CAPTIVA 2007 - 2009 | 2,4% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 85% | mediu |
| 14 | RENAULT KOLEOS 2008 - 2009 | 2,1% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 77% | mediu |
| 15 | SUBARU FORESTER 2005 - 2009 | 2,0% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 147 CP 45% | mediu |
| 16 | NISSAN QASHQAI 2007 - 2009 | 2,0% | -0,2 puncte | 1.6 benzină 114 CP 100% | greu |
| 17 | MERCEDES-BENZ GLK 2009 | 1,9% | +0,3 puncte | 2.1 motorină 170 CP 78% | greu |
| 18 | HONDA CR-V 2005 - 2008 | 1,7% | +0,2 puncte | 2.2 motorină 140 CP 60% | greu |
| 19 | JEEP GRAND CHEROKEE 2005 - 2008 | 1,1% | +0,1 puncte | 3.0 motorină 218 CP 98% | greu |
| 20 | PEUGEOT 3008 2009 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 44% | greu |
| 21 | PEUGEOT 5008 | 0,7% | +0,2 puncte | 1.6 benzină 156 CP 40% | greu |
| 22 | JEEP PATRIOT 2008 - 2009 | 0,5% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 96% | greu |
| 23 | JEEP COMPASS 2007 | 0,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 91% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (412 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.