Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 2005 - 2009
38.137 de mașini vândute într-un an · 32 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN TOURAN 2005 - 2009 | 17,3% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 105 CP 43% | ușor |
| 2 | OPEL ZAFIRA 2005 - 2009 | 10,1% | -0,9 puncte | 1.9 motorină 120 CP 20% | ușor |
| 3 | VOLKSWAGEN SHARAN 2005 - 2009 | 8,8% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 116 CP 54% | ușor |
| 4 | VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2006 - 2009 | 7,0% | +0,1 puncte | 1.9 motorină 105 CP 38% | ușor |
| 5 | RENAULT SCENIC 2005 - 2009 | 5,3% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 131 CP 31% | ușor |
| 6 | VOLKSWAGEN CADDY 2005 - 2009 | 5,3% | +0,6 puncte | 1.9 motorină 105 CP 66% | ușor |
| 7 | FORD C-MAX 2005 - 2009 | 4,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 38% | ușor |
| 8 | FORD GALAXY 2005 - 2009 | 3,6% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 116 CP 42% | ușor |
| 9 | MERCEDES-BENZ CLASA B 2005 - 2009 | 3,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 109 CP 43% | ușor |
| 10 | SEAT ALTEA 2005 - 2009 | 3,1% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 105 CP 40% | ușor |
| 11 | SEAT ALHAMBRA 2005 - 2009 | 2,8% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 116 CP 62% | ușor |
| 12 | OPEL MERIVA 2005 - 2009 | 2,8% | -0,1 puncte | 1.7 motorină 101 CP 31% | mediu |
| 13 | MERCEDES-BENZ VITO 2005 - 2009 | 2,3% | +0,2 puncte | 2.1 motorină 150 CP 41% | mediu |
| 14 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2005 - 2009 | 2,3% | +0,1 puncte | 1.9 motorină 102 CP 39% | mediu |
| 15 | OPEL VIVARO 2005 - 2009 | 1,9% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 114 CP 41% | mediu |
| 16 | FORD S-MAX 2006 - 2009 | 1,6% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 54% | mediu |
| 17 | RENAULT TRAFIC 2007 - 2009 | 1,5% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 114 CP 39% | mediu |
| 18 | RENAULT KANGOO 2005 - 2009 | 1,4% | +0,1 puncte | 1.5 motorină 68 CP 14% | mediu |
| 19 | CITROEN C4 PICASSO 2006 - 2009 | 1,4% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 60% | mediu |
| 20 | SKODA ROOMSTER 2007 - 2009 | 1,4% | +0,1 puncte | 1.4 motorină 80 CP 27% | mediu |
| 21 | MAZDA 5 2005 - 2009 | 1,4% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 143 CP 45% | mediu |
| 22 | MERCEDES-BENZ VIANO 2005 - 2009 | 1,1% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 150 CP 77% | greu |
| 23 | FIAT DOBLO 2006 - 2009 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.2 motorină 84 CP 42% | greu |
| 24 | OPEL COMBO 2005 - 2009 | 1,0% | +0,1 puncte | 1.7 motorină 101 CP 45% | greu |
| 25 | RENAULT ESPACE 2005 - 2009 | 1,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 33% | greu |
| 26 | VOLKSWAGEN MULTIVAN 2006 - 2009 | 0,7% | +0,1 puncte | 2.5 motorină 174 CP 61% | greu |
| 27 | CITROEN BERLINGO 2005 - 2008 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 90 CP 31% | greu |
| 28 | PEUGEOT PARTNER | 0,6% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 75 CP 49% | greu |
| 29 | FORD TOURNEO CONNECT 2006 - 2009 | 0,6% | +0,1 puncte | 1.8 motorină 90 CP 71% | greu |
| 30 | CITROEN XSARA PICASSO 2005 - 2009 | 0,5% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 27% | greu |
| 31 | TOYOTA COROLLA VERSO 2006 - 2008 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 136 CP 37% | greu |
| 32 | PEUGEOT 807 2005 - 2009 | 0,3% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 136 CP 50% | greu |
| alte 34 de modele sub 100 de mașini (1.169 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.