Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV compacte, 2004 - 2008
18.123 de mașini vândute într-un an · 20 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW X3 2004 - 2008 | 20,7% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 54% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN TIGUAN 2008 | 13,9% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 72% | ușor |
| 3 | LAND ROVER FREELANDER 2004 - 2008 | 12,2% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 111 CP 67% | ușor |
| 4 | TOYOTA RAV4 2004 - 2008 | 9,9% | +0,1 puncte | 2.0 motorină 116 CP 33% | ușor |
| 5 | HYUNDAI TUCSON 2005 - 2008 | 8,0% | +0,4 puncte | 2.0 motorină 140 CP 50% | ușor |
| 6 | NISSAN X-TRAIL 2004 - 2008 | 4,9% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 48% | ușor |
| 7 | OPEL ANTARA 2007 - 2008 | 3,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 97% | ușor |
| 8 | FORD KUGA 2008 | 3,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 136 CP 100% | mediu |
| 9 | KIA SPORTAGE 2005 - 2007 | 2,9% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 73% | mediu |
| 10 | SUZUKI SX4 2006 - 2008 | 2,8% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 120 CP 57% | mediu |
| 11 | CHEVROLET CAPTIVA 2007 - 2008 | 2,7% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 150 CP 85% | mediu |
| 12 | RENAULT KOLEOS 2008 | 2,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 77% | mediu |
| 13 | JEEP GRAND CHEROKEE 2004 - 2008 | 2,4% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 218 CP 52% | mediu |
| 14 | NISSAN QASHQAI 2007 - 2008 | 2,3% | -0,2 puncte | 1.6 benzină 114 CP 100% | greu |
| 15 | HONDA CR-V 2005 - 2008 | 2,0% | +0,3 puncte | 2.2 motorină 140 CP 60% | greu |
| 16 | SUBARU FORESTER 2004 - 2007 | 1,3% | +0,1 puncte | 2.0 benzină 125 CP 46% | greu |
| 17 | JEEP CHEROKEE 2004 - 2006 | 0,9% | 0,0 puncte | 2.5 motorină 143 CP 56% | greu |
| 18 | JEEP PATRIOT 2008 | 0,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 140 CP 96% | greu |
| 19 | NISSAN PATROL | 0,6% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 160 CP 62% | greu |
| 20 | JEEP COMPASS 2007 | 0,6% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 91% | greu |
| alte 10 modele sub 100 de mașini (324 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.