Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
SUV compacte, 2003 - 2007
14.300 de mașini vândute într-un an · 16 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BMW X3 2004 - 2007 | 26,2% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 54% | ușor |
| 2 | LAND ROVER FREELANDER 2003 - 2007 | 15,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 111 CP 67% | ușor |
| 3 | TOYOTA RAV4 2003 - 2007 | 12,7% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 116 CP 33% | ușor |
| 4 | HYUNDAI TUCSON 2005 - 2007 | 10,1% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 140 CP 50% | ușor |
| 5 | NISSAN X-TRAIL 2003 - 2007 | 6,2% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 150 CP 47% | ușor |
| 6 | OPEL ANTARA 2007 | 4,4% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 150 CP 97% | mediu |
| 7 | SUZUKI SX4 2006 - 2007 | 3,6% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 120 CP 57% | mediu |
| 8 | CHEVROLET CAPTIVA 2007 | 3,1% | -0,5 puncte | 2.0 motorină 150 CP 96% | mediu |
| 9 | JEEP GRAND CHEROKEE 2003 - 2007 | 3,1% | +0,2 puncte | 3.0 motorină 218 CP 52% | mediu |
| 10 | KIA SPORTAGE 2005 - 2007 | 3,0% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 140 CP 88% | mediu |
| 11 | NISSAN QASHQAI 2007 | 3,0% | -0,3 puncte | 1.6 benzină 114 CP 100% | mediu |
| 12 | HONDA CR-V 2005 - 2007 | 2,5% | +0,4 puncte | 2.2 motorină 140 CP 60% | greu |
| 13 | SUBARU FORESTER 2003 - 2007 | 1,2% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 125 CP 60% | greu |
| 14 | JEEP CHEROKEE 2003 - 2006 | 1,1% | 0,0 puncte | 2.5 motorină 143 CP 62% | greu |
| 15 | OPEL FRONTERA 2003 | 0,8% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 116 CP 97% | greu |
| 16 | NISSAN PATROL | 0,7% | 0,0 puncte | 3.0 motorină 160 CP 62% | greu |
| alte 11 modele sub 100 de mașini (403 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.