Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Compacte (C), 2003 - 2007
91.005 mașini vândute într-un an · 34 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN GOLF 2003 - 2007 | 24,7% | +0,6 puncte | 1.9 motorină 105 CP 29% | ușor |
| 2 | OPEL ASTRA 2003 - 2007 | 17,4% | -0,3 puncte | 1.7 motorină 101 CP 18% | ușor |
| 3 | SKODA OCTAVIA 2003 - 2007 | 10,9% | +0,6 puncte | 1.9 motorină 105 CP 36% | ușor |
| 4 | FORD FOCUS 2003 - 2007 | 9,2% | -0,6 puncte | 1.6 benzină 101 CP 29% | ușor |
| 5 | RENAULT MEGANE 2003 - 2007 | 4,9% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 111 CP 21% | ușor |
| 6 | BMW SERIA 1 2004 - 2007 | 4,9% | +0,2 puncte | 2.0 motorină 122 CP 23% | ușor |
| 7 | AUDI A3 2003 - 2007 | 4,5% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 48% | ușor |
| 8 | MERCEDES-BENZ CLASA C 2003 - 2007 | 3,3% | -0,2 puncte | 2.1 motorină 170 CP 20% | ușor |
| 9 | SEAT LEON 2003 - 2007 | 2,7% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 105 CP 28% | ușor |
| 10 | VOLKSWAGEN JETTA 2005 - 2007 | 2,1% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 105 CP 55% | ușor |
| 11 | MERCEDES-BENZ CLASA A 2003 - 2007 | 2,0% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 109 CP 30% | ușor |
| 12 | PEUGEOT 307 2003 - 2007 | 1,9% | -0,2 puncte | 1.6 motorină 109 CP 28% | mediu |
| 13 | MAZDA 3 2004 - 2007 | 1,3% | -0,1 puncte | 1.6 benzină 105 CP 45% | mediu |
| 14 | VOLKSWAGEN BORA 2003 - 2005 | 1,1% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 101 CP 39% | mediu |
| 15 | KIA CEED 2007 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 109 CP 61% | mediu |
| 16 | CITROEN C4 2005 - 2007 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 35% | mediu |
| 17 | VOLVO V50 2005 - 2007 | 0,9% | -0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 50% | mediu |
| 18 | HONDA CIVIC 2006 - 2007 | 0,9% | +0,1 puncte | 1.8 benzină 140 CP 41% | mediu |
| 19 | VOLVO S40 2004 - 2007 | 0,6% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 42% | mediu |
| 20 | TOYOTA AURIS 2007 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 132 CP 32% | mediu |
| 21 | PEUGEOT 308 2007 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.6 motorină 109 CP 40% | mediu |
| 22 | SEAT TOLEDO 2003 - 2006 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 110 CP 25% | mediu |
| 23 | HYUNDAI I30 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 109 CP 49% | mediu |
| 24 | FIAT BRAVO 2007 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 90 CP 34% | greu |
| 25 | ALFA ROMEO 147 2003 - 2007 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 120 CP 32% | greu |
| 26 | FIAT STILO 2003 - 2005 | 0,3% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 116 CP 22% | greu |
| 27 | TOYOTA COROLLA | 0,3% | 0,0 puncte | 1.4 motorină 90 CP 30% | greu |
| 28 | FIAT LINEA | 0,3% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 77 CP 58% | greu |
| 29 | TOYOTA PRIUS 2004 - 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.5 hibrid 77 CP 100% | greu |
| 30 | VOLVO C30 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 motorină 109 CP 63% | greu |
| 31 | DODGE CALIBER 2006 - 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 140 CP 78% | greu |
| 32 | MITSUBISHI LANCER 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 98 CP 35% | greu |
| 33 | LEXUS IS 2006 - 2007 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.2 motorină 177 CP 68% | greu |
| 34 | VOLVO V40 2003 - 2004 | 0,1% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 116 CP 54% | greu |
| alte 14 modele sub 100 de mașini (423 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.