Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Medii (D), 2002 - 2006
53.385 de mașini vândute într-un an · 19 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN PASSAT 2002 - 2006 | 36,8% | +0,4 puncte | 2.0 motorină 140 CP 43% | ușor |
| 2 | AUDI A4 2002 - 2006 | 25,8% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 140 CP 34% | ușor |
| 3 | BMW SERIA 3 2002 - 2006 | 21,7% | +0,5 puncte | 2.0 motorină 163 CP 41% | ușor |
| 4 | PEUGEOT 407 2004 - 2006 | 2,3% | -0,2 puncte | 2.0 motorină 136 CP 51% | ușor |
| 5 | OPEL VECTRA 2002 - 2006 | 2,2% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 120 CP 29% | ușor |
| 6 | FORD MONDEO 2002 - 2006 | 1,7% | -0,4 puncte | 2.0 motorină 116 CP 33% | ușor |
| 7 | TOYOTA AVENSIS 2003 - 2006 | 1,5% | -0,1 puncte | 2.0 motorină 116 CP 29% | mediu |
| 8 | MAZDA 6 2005 - 2006 | 1,3% | -0,3 puncte | 2.0 motorină 121 CP 33% | mediu |
| 9 | RENAULT LAGUNA 2002 - 2006 | 1,2% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 120 CP 26% | mediu |
| 10 | ALFA ROMEO 159 2005 - 2006 | 1,2% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 150 CP 57% | mediu |
| 11 | SKODA SUPERB 2002 - 2006 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 131 CP 41% | mediu |
| 12 | CITROEN C5 2004 - 2006 | 0,4% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 136 CP 34% | mediu |
| 13 | OPEL SIGNUM 2005 - 2006 | 0,4% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 66% | mediu |
| 14 | SAAB 9-3 | 0,3% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 47% | greu |
| 15 | HONDA ACCORD | 0,3% | 0,0 puncte | 2.0 benzină 155 CP 50% | greu |
| 16 | VOLVO S60 2002 - 2005 | 0,3% | 0,0 puncte | 2.4 motorină 163 CP 38% | greu |
| 17 | FIAT CROMA 2005 - 2006 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 150 CP 55% | greu |
| 18 | JAGUAR X-TYPE 2004 - 2005 | 0,2% | 0,0 puncte | 2.0 motorină 131 CP 64% | greu |
| 19 | ALFA ROMEO 156 | 0,2% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 116 CP 39% | greu |
| alte 25 de modele sub 100 de mașini (612 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.