Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Mici (B), 2001 - 2005
29.250 de mașini vândute într-un an · 26 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN POLO 2001 - 2005 | 18,1% | -0,4 puncte | 1.2 benzină 64 CP 34% | ușor |
| 2 | SKODA FABIA 2001 - 2005 | 14,9% | +0,4 puncte | 1.4 benzină 75 CP 30% | ușor |
| 3 | FORD FIESTA 2002 - 2005 | 13,8% | +0,3 puncte | 1.4 motorină 68 CP 35% | ușor |
| 4 | OPEL CORSA 2001 - 2005 | 11,2% | -0,7 puncte | 1.2 benzină 75 CP 43% | ușor |
| 5 | DACIA LOGAN | 7,0% | +0,4 puncte | 1.4 benzină 75 CP 81% | ușor |
| 6 | PEUGEOT 206 2001 - 2005 | 5,6% | -0,3 puncte | 1.4 benzină 75 CP 31% | ușor |
| 7 | SEAT IBIZA 2002 - 2005 | 3,4% | -0,1 puncte | 1.4 benzină 75 CP 39% | ușor |
| 8 | FORD FUSION 2002 - 2005 | 3,1% | +0,1 puncte | 1.4 motorină 68 CP 46% | ușor |
| 9 | FIAT PUNTO 2001 - 2005 | 2,7% | -0,2 puncte | 1.2 benzină 60 CP 69% | ușor |
| 10 | RENAULT CLIO 2005 | 2,6% | +0,3 puncte | 1.1 benzină 75 CP 26% | mediu |
| 11 | CITROEN C3 2002 - 2005 | 2,4% | +0,1 puncte | 1.4 motorină 68 CP 37% | mediu |
| 12 | NISSAN MICRA 2003 - 2005 | 1,7% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 65 CP 65% | mediu |
| 13 | MINI COOPER 2003 - 2005 | 1,2% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 116 CP 74% | mediu |
| 14 | AUDI A2 2001 - 2003 | 1,2% | -0,1 puncte | 1.4 motorină 75 CP 46% | mediu |
| 15 | RENAULT MODUS 2004 - 2005 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.1 benzină 75 CP 34% | mediu |
| 16 | SEAT CORDOBA | 1,1% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 75 CP 44% | mediu |
| 17 | SUZUKI SWIFT 2005 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.3 benzină 91 CP 80% | mediu |
| 18 | MITSUBISHI COLT 2005 | 1,1% | +0,1 puncte | 1.3 benzină 95 CP 50% | greu |
| 19 | TOYOTA YARIS | 1,0% | +0,1 puncte | 1.0 benzină 68 CP 27% | greu |
| 20 | CHEVROLET KALOS 2005 | 0,9% | -0,1 puncte | 1.1 benzină 72 CP 64% | greu |
| 21 | MINI ONE 2001 - 2005 | 0,9% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 90 CP 71% | greu |
| 22 | OPEL TIGRA 2005 | 0,8% | 0,0 puncte | 1.4 benzină 90 CP 62% | greu |
| 23 | RENAULT THALIA | 0,8% | 0,0 puncte | 1.5 motorină 65 CP 83% | greu |
| 24 | MAZDA 2 2003 - 2005 | 0,7% | 0,0 puncte | 1.2 benzină 75 CP 35% | greu |
| 25 | HONDA JAZZ 2002 - 2005 | 0,5% | +0,1 puncte | 1.3 benzină 83 CP 73% | greu |
| 26 | HYUNDAI GETZ | 0,4% | -0,1 puncte | 1.1 benzină 63 CP 58% | greu |
| alte 10 modele sub 100 de mașini (247 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.