Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 2000 - 2004
13.879 de mașini vândute într-un an · 22 de modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN TOURAN 2003 - 2004 | 21,8% | +1,6 puncte | 1.9 motorină 101 CP 30% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN SHARAN 2000 - 2004 | 14,1% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 116 CP 64% | ușor |
| 3 | OPEL ZAFIRA 2001 - 2004 | 10,5% | -1,4 puncte | 1.8 benzină 125 CP 35% | ușor |
| 4 | FORD GALAXY 2001 - 2004 | 5,4% | -0,5 puncte | 1.9 motorină 116 CP 76% | ușor |
| 5 | RENAULT SCENIC 2001 - 2004 | 4,6% | -0,3 puncte | 1.6 benzină 113 CP 22% | ușor |
| 6 | SEAT ALHAMBRA 2001 - 2004 | 4,3% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 116 CP 73% | ușor |
| 7 | OPEL MERIVA 2003 - 2004 | 3,9% | -0,2 puncte | 1.6 benzină 101 CP 41% | ușor |
| 8 | FORD C-MAX 2003 - 2004 | 3,7% | -0,3 puncte | 1.6 motorină 109 CP 35% | mediu |
| 9 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2003 - 2004 | 3,6% | +0,6 puncte | 1.9 motorină 105 CP 45% | mediu |
| 10 | SEAT ALTEA 2004 | 3,4% | +0,6 puncte | 1.9 motorină 105 CP 45% | mediu |
| 11 | MERCEDES-BENZ VITO 2004 | 3,1% | 0,0 puncte | 2.1 motorină 150 CP 42% | mediu |
| 12 | RENAULT KANGOO 2002 - 2004 | 3,0% | +0,2 puncte | 1.5 motorină 82 CP 24% | mediu |
| 13 | OPEL VIVARO 2003 - 2004 | 2,3% | +0,1 puncte | 1.9 motorină 101 CP 76% | mediu |
| 14 | RENAULT TRAFIC | 2,2% | +0,5 puncte | 1.9 motorină 101 CP 72% | mediu |
| 15 | VOLKSWAGEN CADDY 2004 | 1,9% | 0,0 puncte | 1.9 motorină 105 CP 71% | mediu |
| 16 | MERCEDES-BENZ VIANO 2004 | 1,5% | +0,1 puncte | 2.1 motorină 150 CP 95% | greu |
| 17 | VOLKSWAGEN CARAVELLE 2000 - 2003 | 1,1% | +0,1 puncte | 2.5 motorină 102 CP 74% | greu |
| 18 | CITROEN BERLINGO | 1,0% | +0,1 puncte | 1.4 benzină 75 CP 34% | greu |
| 19 | RENAULT ESPACE 2003 - 2004 | 0,9% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 120 CP 36% | greu |
| 20 | OPEL COMBO | 0,8% | 0,0 puncte | 1.7 motorină 75 CP 46% | greu |
| 21 | VOLKSWAGEN MULTIVAN | 0,8% | 0,0 puncte | 2.5 motorină 174 CP 68% | greu |
| 22 | FIAT DOBLO | 0,7% | -0,1 puncte | 1.9 motorină 105 CP 22% | greu |
| alte 31 de modele sub 100 de mașini (755 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.