Lichiditate pe segment
Pentru achizitor: ce se vinde în segmentul ăsta, cine câștigă teren, ce motorizare să cumperi.
Monovolume (MPV), 1999 - 2003
9.871 de mașini vândute într-un an · 17 modele cu peste 100
În ordinea părții din segment
| # | Model, ani de fabricație | Cât din segment | Față de anul trecut | Cea mai vândută motorizare | Se vinde |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOLKSWAGEN SHARAN 1999 - 2003 | 18,0% | +0,4 puncte | 1.9 motorină 116 CP 64% | ușor |
| 2 | VOLKSWAGEN TOURAN 2003 | 15,9% | +1,8 puncte | 1.9 motorină 101 CP 50% | ușor |
| 3 | OPEL ZAFIRA 2001 - 2003 | 14,6% | -1,5 puncte | 1.8 benzină 125 CP 35% | ușor |
| 4 | FORD GALAXY 2001 - 2003 | 7,8% | -0,5 puncte | 1.9 motorină 116 CP 75% | ușor |
| 5 | SEAT ALHAMBRA 2001 - 2003 | 5,4% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 116 CP 74% | ușor |
| 6 | RENAULT SCENIC 2001 - 2003 | 5,3% | -0,3 puncte | 1.6 benzină 113 CP 25% | ușor |
| 7 | OPEL MERIVA 2003 | 3,6% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 101 CP 62% | mediu |
| 8 | RENAULT KANGOO 2002 - 2003 | 3,6% | +0,1 puncte | 1.6 benzină 95 CP 21% | mediu |
| 9 | OPEL VIVARO 2003 | 2,8% | +0,2 puncte | 1.9 motorină 101 CP 83% | mediu |
| 10 | FORD C-MAX 2003 | 2,8% | -0,4 puncte | 1.6 motorină 109 CP 65% | mediu |
| 10 | RENAULT TRAFIC | 2,8% | +0,7 puncte | 1.9 motorină 101 CP 73% | mediu |
| 12 | VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2003 | 2,7% | +0,4 puncte | 1.9 motorină 105 CP 35% | greu |
| 13 | MERCEDES-BENZ VITO | 1,6% | -0,1 puncte | 2.1 motorină 122 CP 40% | greu |
| 14 | VOLKSWAGEN CARAVELLE 1999 - 2003 | 1,6% | +0,2 puncte | 2.5 motorină 102 CP 74% | greu |
| 15 | CITROEN BERLINGO | 1,3% | +0,2 puncte | 1.4 benzină 75 CP 34% | greu |
| 16 | RENAULT ESPACE 2003 | 1,2% | -0,2 puncte | 1.9 motorină 120 CP 35% | greu |
| 17 | OPEL COMBO | 1,1% | 0,0 puncte | 1.6 benzină 87 CP 45% | greu |
| alte 31 de modele sub 100 de mașini (767 în total) | |||||
Cât din segment: din 100 de mașini de clasa asta vândute în ultimul an, câte au fost modelul ăsta. Față de anul trecut: cu cât a crescut sau a scăzut partea lui, în puncte; dacă toată piața scade la fel, partea rămâne aceeași. Se vinde: ușor pentru treimea de sus a segmentului, greu pentru cea de jos.
Sursa: înmatriculări DGPCI, prima înmatriculare în România și reînmatriculări, noiembrie 2025 - octombrie 2026. Nu măsoară intenția de cumpărare, nici prețul, nici timpul de vânzare.