Înmatriculări în județul Vaslui, iulie 2021

Noi71

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare431

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri119

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 15 noi2021: 56 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199801
199902
200005
200108
2002014
200307
2004019
2005038
2006042
2007044
2008049
2009033
2010034
2011035
2012031
2013021
201409
201505
2016012
2017012
201806
201903
2020150
2021560

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14729,3%
DACIA438,6%
AUDI346,8%
OPEL346,8%
BMW295,8%
FORD285,6%
MERCEDES-BENZ234,6%
SKODA234,6%
RENAULT173,4%
TOYOTA142,8%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN132,6%
VOLVO122,4%
SUZUKI112,2%
CITROEN102,0%
HYUNDAI102,0%
PEUGEOT91,8%
MAZDA81,6%
KIA71,4%
SEAT71,4%
FIAT51,0%
MITSUBISHI51,0%
SSANGYONG30,6%
HONDA20,4%
LAND ROVER20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF499,8%
VOLKSWAGEN PASSAT418,2%
AUDI A4214,2%
DACIA LOGAN163,2%
OPEL ASTRA163,2%
DACIA DUSTER153,0%
BMW SERIA 3142,8%
DACIA SANDERO122,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,2%
SKODA FABIA102,0%
Toate (146)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN102,0%
FORD FOCUS91,8%
NISSAN QASHQAI91,8%
AUDI A681,6%
SKODA OCTAVIA81,6%
VOLKSWAGEN POLO81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,4%
RENAULT MEGANE71,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,4%
VOLKSWAGEN JETTA71,4%
OPEL CORSA61,2%
KIA SPORTAGE51,0%
MAZDA 351,0%
BMW X340,8%
FORD MONDEO40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA SUPERB40,8%
SUZUKI SX440,8%
TOYOTA COROLLA40,8%
VOLVO XC9040,8%
AUDI A330,6%
BMW SERIA 530,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD KUGA30,6%
FORD PUMA30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
PEUGEOT 30830,6%
SUZUKI IGNIS30,6%
TOYOTA AURIS30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLVO V5030,6%
BMW SERIA 120,4%
BMW X520,4%
CITROEN C320,4%
CITROEN C520,4%
FIAT TIPO20,4%
FORD ECOSPORT20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO S4020,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI Q510,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN ALMERA TINO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI WAGON R10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA PREVIA10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)14228,3%
SUV11122,1%
Medii (D)9518,9%
Mici (B)6412,7%
Monovolume (MPV)5410,8%
Mari și de lux (E)224,4%
Mini (A)81,6%
Neclasificate30,6%
Utilitare20,4%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43185,9%
Noi7114,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34869,3%
Benzină11522,9%
Hibrid255,0%
GPL132,6%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47795,0%
Companie255,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21041,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10621,1%
Berlină9218,3%
Berlină cu hayon9017,9%
Cabriolet20,4%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11723,3%
75-109 kW26953,6%
110-149 kW9418,7%
150-219 kW173,4%
220 kW și peste40,8%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc346,8%
1000-1399 cmc6613,1%
1400-1599 cmc10821,5%
1600-1999 cmc24548,8%
2000-2999 cmc459,0%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10991,6%
Export108,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4033,6%
DAEWOO1714,3%
OPEL1714,3%
VOLKSWAGEN1210,1%
FIAT65,0%
FORD65,0%
PEUGEOT43,4%
MERCEDES-BENZ32,5%
RENAULT32,5%
AUDI21,7%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,7%
HYUNDAI21,7%
SKODA21,7%
BMW10,8%
LADA10,8%
SEAT10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.